Netia ogłasza budowę data center

onet-data-center

This post is also available in: English

Netia to kolejna firma po Google i Microsoft, która w tym roku zapowiedziała budowę nowego obiektu data center w Polsce. Według zapowiedzi obiekt zostanie oddany do użytku na początku 2021 roku.

Ponad 1000 m2 powierzchni serwerowej

Nowe centrum danych powstanie w Jawczycach, zaledwie 10 kilometrów od centrum Warszawy. Zgodnie z zapowiedzią całkowity koszt projektu to około 79 mln zł, dzięki któremu ma powstać ponad 1000 m2 nowej powierzchni serwerowej. Obiekt będzie składał się z 4 komór, pozwalających na kolokowanie blisko 520 szaf rack i ponad 1400 m2 powierzchni biurowej.

Nie jest to pierwsza inwestycja serwerowa Netii w tym roku. Na początku 2020 r. firma przejęła duże data center w Krakowie, a po dużym zainteresowaniu usług kolokacyjnych na południu kraju postanowiła zainwestować w nowy obiekt w centrum Polski.

,,Sprzedaż usług kolokacyjnych w naszym nowym data center w Krakowie spotkała się z pozytywnym odbiorem klientów instytucjonalnych. Zainteresowanie przekracza nasze oczekiwania. Obserwujemy też niesłabnący popyt na tego typu usługi w centrum kraju, dlatego postanowiliśmy zainwestować w nowy obiekt również w tym regionie. Spodziewamy się, że jego pełna komercjalizacja zajmie nam kilka lat”. – powiedział Aster Papazyan, Dyrektor Generalny ds. Rynku B2B, Członek Zarządu Netii.

Kluczowe bezpieczeństwo i ekologia

Nowe centrum danych stanie się jednym z najnowocześniejszych obiektów serwerowych w naszym kraju. Według zapowiedzi duży nacisk ma zostać położony na efektywność energetyczną i dostosowanie maksymalnego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Obiekt również będzie zlokalizowany w miejscu, w którym zachowa bezpieczną odległość od wszelkich niebezpiecznych czynników (takich jak stacje benzynowe i linie kolejowe).

Według dziewiątej edycji raportu PMR „Rynek centrów danych w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025” rynek data center w Polsce zwiększy się z 83MW w 2019 r. do nawet 163MW w 2025 r. Wzrost ten będzie spowodowany przez planowane inwestycje zapowiadane przez liderów rynku takich jak ATM, Equinix, Netię i T-Mobile Polska oraz czołowych globalnych firm jak Google i Microsoft. Więcej na temat badania można znaleźć na: https://ictmarketexperts.com/aktualnosci/prognozy-dla-rynku-data-center-w-polsce-podwojenie-zasobow-do-roku-2025/

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *