Netia kupuje CPD Onet i umacnia się na rynku data center

onet-data-center

This post is also available in: English

Około roku trwało poszukiwanie nabywcy na centrum danych Onet w Krakowie. Grupa Ringier Axel Springer potwierdziła, że obiekt został sprzedany Netii, kontrolowanej przez Grupę Cyfrowego Polsatu (CPS).

Spójna strategia

Wartości transakcji nie podano. Jest to natomiast kolejna poważna inwestycja Grupy CPS. Miesiąc wcześniej sukcesem zakończyło się wezwanie na zakup akcji Asseco Poland. Centrum w Krakowie ma być bazą do zwiększania liczby klientów usług B2B pod marką NetiaNext w tej części kraju. Faktem jest, że na południu Polski Grupa CPS nie miała dotychczas większego obiektu, podczas gdy w Warszawie i okolicach ma już trzy data center. Realizuje też w stolicy kolejną dużą inwestycję. Zgodnie z naszymi prognozami, pozycja Grupy CPS na rynku data center sukcesywnie rośnie.

Centrum danych na swoje potrzeby

Centrum danych Onet zostało otwarte w połowie 2009 r. przy ul. Bobrzyńskiego w Krakowskiej Strefie Ekonomicznej. Dla Grupy Onet serwerownia była w pierwszej kolejności inwestycją na własne potrzeby. Obiekt z uwagi na swoją skalę pozwalał jednak na świadczenie również usług komercyjnych, skierowanych dla określonej grupy dużych klientów, wśród których dominują instytucje finansowe.

Powierzchnia całkowita obiektu to 3 500 m², z czego na pomieszczenia serwerowe przypada jedna trzecia. W 2015 r. Onet dokonał przebudowy i modernizacji części pomieszczeń w obiekcie z przeznaczeniem na kolokację, dodając w efekcie do posiadanej powierzchni ok. 200 m² i zwiększając odpowiednio moc. Przydział mocy dla obiektu wynosi ponad 6 MW.

Obiekt ponad standard rynkowy

Całkowita wartość inwestycji w budowę centrum danych Onet wyniosła 78 mln zł i było to obiekt zbudowany ówcześnie zdecydowanie „ponad rynek”. Według informacji udostępnionych przez spółkę, CPD Onet.pl spełnia 96% wymagań dla Rated 4 według standardu ANSI/TIA-942.

Z naszej wizytacji obiektu wynika, że na konstrukcję centrum danych składają się trzy niezależne, w pełni autonomiczne komory serwerowe wykonane w konstrukcji żelbetonowej. Każda z komór jest wyposażona we własne redundantne systemy zasilania, klimatyzacji i bezpieczeństwa. Za zasilanie odpowiada system 2N na całym torze: od dwóch linii średniego napięcia, przez dwa transformatory, dwa zestawy UPS i baterii do dwóch listew PDU w szafie rack w każdej komorze. Zasilanie dwutorowe z UPS obejmuje dodatkowo system klimatyzacji. W obiekcie zainstalowanych zostało sześć systemów szynoprzewodów. Zasilanie rezerwowe zapewnione jest przez system generatorów w redundancji N+1 (o mocy 2 MVA każdy).

Znajdujący się w obiekcie zbiornik paliwa przystosowany został do zapewnienia 36 godzin ciągłej pracy przy pełnym obłożeniu obiektu, a oprócz tego istnieje możliwość tankowania w trakcie pracy generatorów. Każda komora otoczona jest przez ściany o czterogodzinnej odporności ogniowej. Obiekt pokryty jest podwójnym dachem z funkcją detekcji wilgoci w przestrzeni pomiędzy stropami. Budynek wyposażony jest też w kompleksowy system ochrony fizycznej. Na terenie obiektu znajduje się ponad 100 kamer pod ciągłym monitoringiem oraz telewizja CCTV umożliwiająca rejestrację obrazu.

Powodem sprzedaży migracja do chmury

Onet zrealizował złożony projekt wirtualizacji i migracji własnych zasobów do prywatnej chmury obliczeniowej. W rezultacie był w stanie uwalniać przestrzeń w swoim centrum danych i oferować ją najemcom zewnętrznym. Był to tylko etap na drodze do migracji do chmury publicznej, na którą zdecydował się właściciel Onetu – Grupa Ringier Axel Springer. Wybrano usługi Amazon Web Services (AWS). Dla Onetu działalność na rynku data center nigdy nie była biznesem podstawowym. Dlatego między innymi podjęto decyzję o zbyciu obiektu, zwłaszcza w sytuacji większego nacisku na wykorzystanie zasobów chmury publicznej. Z naszych rozmów z przedstawicielami spółki wynika, że obiekt był oficjalnie wystawiony na sprzedaż od stycznia 2019 r. Wiemy, że od tego czasu zakup centrum danych rozważało kilku uczestników rynku data center w Polsce. Przedstawiciele Onetu od początku zaznaczali, że poszukują inwestora branżowego, a nie finansowego. Ponadto oczekiwali, że nadal będą mogli kolokować część swojego sprzętu w obiekcie, co gwarantuje im obecna umowa z Netią.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *