Netflix i Amazon liderami europejskiego rynku SVOD. A jak to jest w Polsce?

Netflix-SVOD

This post is also available in: English

Według danych Ampere Analysis, Netflix oraz Amazon Prime Video skupiają w sumie około 80% wszystkich subskrypcji SVOD w Europie. Najwięcej subskrypcji obie platformy mają we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Hiszpanii. Sam Netflix w ostatnim czasie najbardziej rozwija się pod tym względem w regionie EMEA. W Polsce pozycja Netfiksa jest silna, ale realnymi konkurentami są lokalne platformy, takie jak Player czy Ipla.

Netflix i Amazon skupiają 80% subskrypcji SVOD w Europie

Według danych agencji badawczej Ampere Analysis, zaprezentowanych przez European Audiovisual Observatory, Netflix oraz Amazon Prime Video są zdecydowanie najpopularniejszymi serwisami subskrypcyjnymi VOD na rynku europejskim. Obie platformy skupiają w sumie około 80% wszystkich subskrypcji SVOD w Europie. Według Ampere Analysis, udział rynkowy Netfliksa w 2018 r. wyniósł 46%, podczas gdy Amazon kontrolował jedną trzecią rynku (33%). Udziały obu graczy w ostatnich latach nieprzerwanie rosną, przy czym większą dynamikę zmian wykazuje liczba subskrypcji Amazon Prime Video – zapewne z uwagi na niższą bazę odniesienia i mniejszy stopień penetracji rynku/nasycenia w porównaniu z Netfliksem.

Pozostałe 20% europejskiego rynku SVOD w ujęciu ilościowym przypada przede wszystkim na platformy lokalnie rozwijane w poszczególnych krajach, gdzie niejednokrotnie ich pozycja jest równie silna co w przypadku Netfliksa czy Amazona.

Francja największym heavy userem Netfliksa i Amazon Prime Video

Francja, Wielka Brytania, Niemcy oraz Hiszpania to kraje, w których Netflix oraz Amazon Prime Video to niemalże bezkonkurencyjne serwisy na tamtejszych rynkach SVOD, odpowiadające za minimum 80% wszystkich subskrypcji. W przypadku kolejnych krajów w rankingu – Finlandii, Słowenii, Szwecji, Włoch, Rumunii i Danii widać już większy balans między udziałami rynkowymi Netfliksa i Amazona, a lokalnymi konkurentami.

Z danych opublikowanych przez Netflix za 2019 r. (po raz pierwszy dostawca podzielił się danymi dotyczącymi liczby subskrypcji w podziale na poszczególne regiony za III kw. 2019 r.) wynika, że w ostatnich trzech latach platforma notuje większy przyrost subskrypcji poza rodzimym rynkiem, tj. Stanami Zjednoczonymi oraz Kanadą. W Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce notowany jest najliczniejszy napływ klientów w ostatnich okresach.

Bezpośrednia konkurencja Netfliksa i Amazona w Polsce?

W rankingu krajów europejskich z największą liczbą użytkowników subskrybujących serwisy Netflix i Amazon Prime Video na 11 pozycji znajduje się również Polska. Według Ampere Analysis, Netflix oraz Amazon odpowiadają w sumie za jedną trzecią wszystkich subskrypcji na polskim rynku SVOD (dane za 2018 r.). Nie musi to jednak oznaczać, że serwisy są równorzędnymi konkurentami. Pozostała część rynku w dużej mierze kontrolowana jest przez lokalne platformy – Player (TVN Discovery Polska) i Iplę (Grupa Cyfrowego Polsatu).

Podobne wnioski wynikają z analizy PMR, który w najnowszym raporcie „Rynek płatnej telewizji i  VOD w Polsce 2020” przedstawia szczegółową strukturę subskrypcji na rynku SVOD, w rozbiciu na poszczególnych graczy w latach 2016-2019. Raport odpowiada przede wszystkim na pytanie o realną pozycję Netfliksa w Polsce względem rodzimych serwisów, ale też pozostałych globalnych graczy – HBO GO czy Amazon Prime Video.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *