Największe wyzwania związane z nauka zdalną

kobieta - laptop - nauka

This post is also available in: English

Jeszcze kilka miesięcy temu nauka zdalna była abstrakcyjną koncepcją w polskim systemie edukacji. Jednak w związku z pandemią od 24 października 2020 r. ta nowa rzeczywistość stała się codziennością dla tysięcy uczniów w całej Polsce. Z tego powodu MediaMarktSaturn Polska postanowił zbadać obszary, które najbardziej irytują Polaków w nauczaniu zdalnym.

Zbyt wolny internet do e-nauki

W czasie epidemii koronawirusa duża część z nas przeszła na zdalny tryb życia. Konieczność siedzenia w domu oraz wykonywania wielu czynności w obecnej sytuacji wymaga dobrego połącznia z Internetem. Jak wynika z badania Media Markt dla ponad jednej trzeciej (35%) to właśnie zbyt wolne połącznie internetowe stanowi główna barierę w zdalnym trybie nauczania. Również 33% uważa, że to błędy i braki w oprogramowaniu są największym wyzwaniem dla edukacji ich dzieci. Na trzecim miejscu z 15% wskazań znalazł się problem z obsługą software. Dotyczy to w takim samym stopniu osób z podstawowym wykształceniem (21,4%), jak i wyższym (18,2%). Problemy mogą stanowić również problemy techniczne związane ze sprzętem na którym funkcjonują uczniowie. Blisko jedna piąta (19,4%) skarży się na złą jakość dźwięku, a 16,3% na złą jakość obrazu.

Duże znaczenie w jakości nauki zdalnej może mieć sprzęt wykorzystywany w tym celu. Potwierdza to 90% badanych. Do najpopularniejszych urządzeń należą: Laptopy (60,6%), Smartfony (36,6%), Komputery stacjonarne (27,6%) oraz Tablety (23,1%). To zdaniem 61% rodziców laptopy, są najlepszym rozwiązaniem do e-nauki. Co dziwne, na drugim miejscu z jedną trzecią wskazań znalazły się smartfony.

Rośnie częstotliwość korzystania z komputera

Zdalny tryb życia powoduje również zwiększone zainteresowanie sprzętem biurowym. ,,Od połowy marca br. bardzo dynamicznie rośnie popyt na urządzenia do nauki i pracy zdalnej takie jak laptopy, komputery, monitory i sprzęt do wideokonferencji – kamerki, zestawy słuchawkowe oraz inne akcesoria. Równie dużym zainteresowaniem cieszą się drukarki, urządzenia wielofunkcyjne czy oprogramowanie biurowo-szkolne”- mówi Friedrich Frank, Chief Commercial Officer w MediaMarktSaturn Polska.

Pandemia Covid-19 ma również wpływ na częstotliwość korzystania z urządzeń elektronicznych w domu. 57% Polaków przyznaję się, że w wyniku obostrzeń częściej korzysta z urządzeń komputerowych niż w przeszłości – dotyczy to również czasu poza obowiązkami szkolnymi. Tylko 27% uczniów stwierdziło, że stara się nie używać sprzętu komputerowego poza godzinami zajęć. Pomimo coraz szerszego dostępu do technologii 68% Polaków negatywnie ocenia wpływ nauki zdalnej na dzieci.

Badanie zostało przeprowadzone przez SW Research na zlecenie MediaMarktSaturn Polska na reprezentatywnej próbie 800 Polaków – rodziców dzieci i młodzieży do 18 roku życia.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *