Najmłodsi nie potrafią rozpoznać zagrożeń internetowych

szkoła - lekcja

This post is also available in: English

Badanie firmy Sophos pokazuje, że dzieci, która stanowią zdecydowana większość użytkowników Internetu, posiadają niskie umiejętności dotyczące wiedzy z zakresu cyberzagrożeń.  Rodzice uważają, że takie kwestie powinny być omawiane zarówno w domu jak i w szkole.

Niskie umiejętności z zakresu bezpieczeństwa w sieci

W związku z dynamicznym wzrostem skali i złożoności cyberbezpieczeństwa, firma Sophos postanowiła sprawdzić co myślą rodzice na temat wiedzy dotyczącej cyberzagrożeń najmłodszych uczestników Internetu (uczniów klas 1-3). Jak sami przyznają, aż 77% z nich rozmawiało ze swoimi dziećmi o bezpieczeństwie w sieci, jednak tylko połowa (56%) uważa, że czuje się dobrze przygotowana do takiej rozmowy. Co dziesiąty ankietowany wskazuje, że jest całkowicie nieprzygotowany. Z drugiej strony, jeden na czterech badanych rodziców przyznał że nigdy nie prowadził ze swoim dzieckiem takiej rozmowy, jednak ma ją w najbliższych planach. Równocześnie niepokój może budzić fakt, że blisko co piąty (19%) rodzic nie wie czy ich dziecko miało już styczność z cyberzagrożeniami.

Porównując umiejętność wyszukiwania informacji online, 71% ankietowanych rodziców uważa, że ​​ich umiejętności są bardzo dobre lub wysokie. W przypadku oceny umiejętności dzieci, tylko 27%  badanych potwierdziło takie same umiejętności u uczniów klas 1-3. W przypadku korzystania z aplikacji, 60%  rodziców oceniło własne umiejętności jako dobre, a u dzieci zaledwie 35%. W kwestii rozpoznawania cyberzagrożeń aż 34% ankietowanych uważa umiejętności dzieci za niskie, tylko 12% określa je jako wysokie (na obszarach wiejski ten odsetek wyniósł zaledwie 5%).

Cyberbezpieczeństwo w domu i szkole

Według badań przeprowadzonych przez Sophos, rodzice na ogół uważają, że mają obowiązek informować swoje dzieci o możliwych zagrożeniach cybernetycznych w Internecie. Co więcej, zdaniem 38% to oni w głównej mierze powinni odpowiadać za edukacje swoich dzieci w tym zakresie. Połowa  badanych rodziców uważa również, że wiedza z zakresu cyberbezpieczeństwa powinna być poruszana w szkole. Tylko 12% zostawiłoby to zadanie całkowicie na barkach placówki edukacyjnej.

„Niewiedza zwiększa ryzyko, że dziecko padnie ofiarą cyberprzestępcy, dlatego warto poświęcić czas na rozmowę o zagrożeniach w sieci i dobrych nawykach. Trzeba wskazać najmłodszym na jakie wiadomości, strony i programy należy uważać, a jakie sytuacje od powinni razu zgłaszać rodzicom. Konieczne jest również zainstalowanie – także na telefonie i tablecie – oprogramowania zabezpieczającego, które wykryje i zablokuje np. próbę zainstalowania złośliwej aplikacji, otworzenia fałszywej strony czy maila z podejrzanym załącznikiem. Dobrze też zadbać o ochronę prywatności i wspólnie z dzieckiem skonfigurować ustawienia jego profilu w mediach społecznościowych oraz zablokować aplikacjom i komunikatorom dostęp do aparatu, historii odwiedzanych stron czy lokalizacji – radzi Łukasz Formas, kierownik zespołu inżynierów w firmie Sophos.

Badanie zostało przeprowadzone wśród rodziców dzieci z klas I-III z wykorzystaniem ankiety internetowej CAWI. Ankiety przeprowadzono w dniach 7-10 grudnia 2020 r. w Polsce, Czechach i na Węgrzech, na próbie 300 rodziców w każdym z krajów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *