MŚP w Polsce będą inwestować w narzędzia cyfrowe

tablet - technologia

This post is also available in: English

Po zakończeniu pandemii ponad połowa MŚP w Polsce planuje zwiększyć wykorzystanie narzędzi cyfrowych. To wynik wyższy niż średnia europejska. Z drugiej strony blisko jedna trzecia z nich ma wątpliwości co do pozytywnych skutków planowanych inwestycji.

Aktywne działanie w czasie pandemii

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez Konfederację Lewiatan, MŚP w Polsce aktywnie podejmowały działania związane z cyfryzacją swoich przedsiębiorstw. W czasie pandemii, aż 82% z nich zadeklarowało podjęcie działań związanych z zwiększeniem wykorzystywania narzędzi cyfrowych. Co ciekawe wynik ten jest wyższy o 2 punkty procentowe od średniej europejskiej. Maksim Belitski, profesor nadzwyczajny i wykładowca przedsiębiorczości i innowacyjności na Uniwersytecie w Reading, dodał również, że polskie małe i średnie przedsiębiorstwa wykazują się większym komfortem w zakresie wykorzystywania nowych technologii niż inne kraje europejskie. W Polsce odsetek ten wyniósł 66%, w Europie 61%.

„Większość firm uważa, że nie ma powrotu do tego, co było w przeszłości. Pandemia zlikwidowała wiele barier, które wcześniej spowalniały cyfryzację procesów biznesowych” – dodano w czasie konferencji zorganizowanej przez Konfederację Lewiatan.

Niepewność co do pozytywnych rezultatów

Zmiany nastąpią również po pandemii Covid-19. Ponad połowa (52%) małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce zapowiedziała, że ​​po zakończeniu obecnej epidemii wprowadzi do swoich organizacji więcej rozwiązań technologicznych. To także wynik wyższy niż w innych krajach europejskich (50%).

Jednak nie wszystkie MŚP w pełni wierzą w pozytywne skutki planowanych działań. Prawie jedna trzecia (31%) ankietowanych organizacji potwierdziła swoje wątpliwości co do zwrotu z inwestycji w narzędzia cyfrowe. Dla porównania średnia w Europie wynosi 30%.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *