Mobilny internet w modelu dedykowanym przegrywa z ofertą data w smartfonach

Analiza rynku PMR wskazuje, że liczba dedykowanych dostępów do mobilnego internetu w kraju znajduje się w trendach stagnacyjnych, z lekką tendencją wzrostową. Wstępne obliczenia firmy analitycznej pokazują, że w latach 2017-2018 wolumen ten oscylował wokół 7,9 mln, rosnąc w każdym z tych okresów o niespełna 1%.

Głównym powodem zastoju na rynku jest przesunięcie ruchu z segmentu „modem/karta + komputer” do segmentu telefonów komórkowych. Okazuje się, że mobilny internet szerokopasmowy w modelu dedykowanym, jako kategoria produktowa, traci na atrakcyjności w wyniku coraz większych pakietów danych dostępnych dla smartfonów w głosowych planach taryfowych. Wielkość pakietów danych jest nieodzownym elementem każdej oferty głosowej i jednym z głównych wyróżników konkurencyjności.

Rosnącemu wolumenowi dostępów internetowych w telefonie sprzyja także systematyczny rozwój sieci LTE oraz bardziej powszechne wykorzystanie nowoczesnych smartfonów obsługujących technologie 4G LTE i LTE Advanced. Nie bez znaczenia dla sytuacji na rynku mobilnego broadbandu pozostają także prowadzone inwestycje operatorów stacjonarnych w rozwój sieci światłowodowych i w związku z tym rosnąca liczba dostępów w tym standardzie. Z drugiej strony na wolumen rynku dedykowanego internetu w sieciach komórkowych w Polsce poniekąd pozytywnie oddziałuje rosnąca popularność ofert mobilnego internetu do użytku stacjonarnego. Na przykładzie danych Orange PMR ocenia, że atrakcyjność tych ofert w dwóch ostatnich latach najprawdopodobniej uchroniła rynek przed spadkiem.

Źródło: PMR, 2019

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *