Ministerstwo Rozwoju zapowiada ulgę podatkową za robotyzację

robot

This post is also available in: English

W ciągu pięciu lat budżet państwa ma przeznaczyć ponad miliard złotych na ulgę za robotyzację przedsiębiorstw w Polsce, która ma być dostępna od przyszłego roku. Według zapowiedzi Ministerstwa Rozwoju i Finansów rozwiązanie będzie dostępne dla firm niezależnie od branży i profilu działalności.

Polska z najniższym wskaźnikiem robotyzacji

Według ustaleń Ministerstwa Rozwoju Polska obecnie charakteryzuję się najniższym wskaźnikiem robotyzacji w Europie Środkowo – Wschodniej. W tej chwili wynosi ona 42 roboty na tysiąc pracowników. W wyniku tak słabych wskaźników Ministerstwo zdecydowało się rozpocząć rozmowy na temat nowej ulgi dla firm wdrażających technologie automatyzacji produkcji. Według początkowych ustaleń szacowana wartość nowej ulgi podatkowej ma wynieść 1,1 mld zł do 2025 r., z czego około 150 mln zł przypadnie na rok 2021.

O nową ulgę podatkową będą mogły się starać przedsiębiorstwa niezależnie od branży czy profilu działalności, choć jak przyznaje jeden z wiceministrów Ministerstwa Rozwoju Marek Niedużak, inicjatywa pierwotnie jest przeznaczona dla organizacji przemysłowych. Według szacunków MR liczba nowych robotów w kraju będzie rosnąć w tempie 7-8 tys. rocznie (obecnie jest to ok. 2,6 tys.).

Ulga podatkowa nie tylko na roboty

Ministerstwo w oficjalnym oświadczeniu wyjaśnia, że odliczenie od podstawy opodatkowania 50 proc. kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami nie będzie dotyczyć tylko zakupu robotów. Dodatkowo obejmie również: zakupu oprogramowania, osprzętu, kupna urządzeń BHP oraz szkolenia dla pracowników, którzy będą obsługiwali nowy sprzęt.

Wiceminister Jadwiga Emilewicz zapewnia, że ​​ulgi podatkowe mają na celu pomagać firmom, a nie odbierać ludziom pracę. „To pomoże poprawić jakość i elastyczność produkcji oraz komfort pracy”. Dodała również, że roboty „powinny wykonywać te prace, których nie chcemy i nie powinniśmy robić w XXI wieku”, szczególnie w obecnym okresie Covid-19.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *