Miliardy euro strat w przypadku wykluczenia Huawei z kontaktów 5G w Europie

Inwestycje

This post is also available in: English

Według raportu Oxford Economics, wykluczenie Huawei z rynku europejskiego może powodować straty wynoszące w sumie nawet 40 mld euro, którego rezultatem będzie znaczne spowolnienie wzrostu gospodarczego, w tym również w Polsce.

Polska może stracić 2,2 mld euro

W przypadku Polski wyłączenie tak ważnego gracza jak Huawei, spowoduje ograniczenie konkurencji na rynku i opóźni wiele inwestycji, w tym związanych z wdrożeniem technologii 5G. Straty mogą sięgać około 120 milionów euro rocznie przez następne 15 lat, co oznacza  2,2 miliarda euro straty ogółem do roku 2035.

Eksperci z Oxford School of Economics analizowali, ile PKB spadnie do 2035 r. w poszczególnych krajach europejskich. Straty wahają się od 13 milionów euro na Islandii do 7,3 miliarda euro we Francji, a do 2035 r. cały europejski PKB zmniejszy się o 40 miliardów euro.

Nie tylko starty finansowe

Brak inwestycji Huawei na rynku europejskim nie spowoduje tylko strat finansowych, ale również opóźnienia związane z dostępem do sieci 5G. Według najgorszego scenariusza Oxford Economics 3,3 mln osób (9% populacji Polski) może utracić możliwość dostępu do korzyści płynących z sieci 5G przed 2023 rokiem. Konsekwencje wykluczenia Huawei mocno odczują też przedsiębiorstwa. Wyższe prędkości połączenia osiągnięte dzięki 5G mogły być kluczem do poprawy poziomu wydajności, zwłaszcza w kontekście wychodzenia kraju z kryzysu finansowego spowodowanego pandemią.

Pod koniec czerwca 2020 r. USA oficjalnie uznała Huawei i ZTE za podmioty, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Stany Zjednoczone naciskały na sojuszników już od ponad roku, aby całkowicie wykluczyć Huawei i ZTE z wdrożenia sieci 5G. Jednocześnie zwrócili uwagę na względy bezpieczeństwa narodowego i ryzyko związane z wykorzystaniem sprzętu z Chin do celów wywiadowczych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *