Microsoft wesprze digitalizację administracji publicznej

This post is also available in: English

GovTech Polska, organizacja odpowiedzialna za dostarczanie nowych technologii dla administracji publicznej, podpisała umowę z Microsoft. Celem współpracy jest inicjowanie i wdrażanie wspólnych projektów chmurowych w sektorze publicznym.

Europa dostosowana do ery cyfrowej

Polska administracja publiczna podjęła kolejne działania zmierzające do digitalizacji administracji oraz unowocześnienia sfery publicznej. 21 stycznia 2021 r., GovTech Polska i Microsoft podpisały w Warszawie porozumienie, na mocy którego będą inicjowały wspólne projekty. Sposobem na usprawnienie tego procesu jest doprowadzenie do przyjęcia chmury obliczeniowej przez instytucje publiczne, aby przyspieszyć transformację cyfrową w ramach odpowiedzi na unijną wizję “Europy dostosowanej do ery cyfrowej”. W ramach współpracy obie strony położą szczególny nacisk na stworzenie “Tech Fit 4 Europe”.

Jak czytamy w komunikacie, działania mające na celu digitalizację administracji publicznej (nie tylko w Polsce) są odpowiedzią na obecny kryzys związany z pandemią Covid-19. Celem wykorzystania narzędzi cyfrowych na szerszą skalę ma umożliwić lepsze łączenie się z obywatelami poprzez korzystanie z różnego rodzaju usług elektronicznych. Jest to również szansa na podjęcie konkretnych działań na rzecz budowania lepszego świata w przyszłości.

„Polska od lat staje się coraz szybciej rozwijającym się rynkiem cyfrowym a administracja publiczna nie pozostaje w tyle. Naszą misją jest to aby z pomocą nowoczesnych technologii, takich jak Sztuczna Inteligencja, wspierać nie tylko tę niemal połowę Polaków regularnie korzystających z Internetu w kontaktach z administracją, ale też wszystkich pozostałych.”. – komentuję Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, Szef Centrum GovTech

Nie tylko chmura i bezpieczeństwo

Projekt współpracy podpisany przez Justynę Orłowską, pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów – Szefa Centrum GovTech Polska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Caspera Klynge, Vice President Microsoft, European Government Affairs w Microsoft zakłada realizację projektów z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi cyfrowych, w tym technologii sztucznej inteligencji.

Wspólne projekty mają dotyczyć również sposobów na wykorzystanie technologii cyfrowych w rozwiązaniach dla najtrudniejszych kwestii, takich jak system opieki zdrowotnej, energia czy klimat. Formułując konkretne plany dla Polski, obie strony skupią się na sprawach najpilniejszych z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju. Celem umowy z GovTech Polska jest identyfikacja najważniejszych wyzwań i jak najszybsze zaproponowanie konkretnych rozwiązań.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *