Microsoft odpiera największy atak DDoS w historii

laptop - programowanie

This post is also available in: English

Jak twierdzi sam Microsoft, w listopadzie 2021 r. udało mu się odeprzeć największy atak DDoS w historii. Źródło ataku pochodziło z około 10 tysięcy lokalizacji, a jego przepustowość sięgała 3,47 TB/s. Równocześnie Microsoft podkreśla, że jest to już kolejny atak mierzony w TB/s w ostatnim czasie.

43% więcej ataków DDoS

Największy do tej pory incydent DDoS miał miejsce w listopadzie 2021 roku. Przepustowość ataku wyniosła 3,47 TB/s i pochodziła z około 10 000 źródeł. Systemy Microsoftu zlokalizowały źródła ataków m.in. w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Korei Południowej, Rosji, Tajlandii, Indiach, Wietnamie, Iranie, Indonezji i na Tajwanie. Jednocześnie podkreśla, że w grudniu 2021 roku odparł dwa inne ataki o przepustowości przekraczającej 2,5 TB/s.

Ataki DDoS (Distributed Denial of Service) to zmasowane ataki z wielu urządzeń, których głównym celem jest uniemożliwienie działania poprzez przejęcie wszystkich wolnych zasobów. Według Microsoftu, stają się one prawdziwą plagą. W drugiej połowie 2021 roku ich liczba wzrosła o 43% w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy. Wydłuża się też czas ich działania, obecnie nieco ponad połowa z nich kończy się po maksymalnie 30 minutach – rok temu stanowiły 74%.

Polska również z rekordowymi atakami DDoS

Firmy w Polsce również borykają się z rosnącą liczbą zagrożeń DDoS. Raport CERT Orange wymienia tutaj dwa rekordowe ataki, które miały miejsce w lutym i marcu 2021 r., o mocy ponad 400 Gbps. Z kolei w całym 2020 r. systemy CERT Orange zablokowały około 65 tys. ataków DDoS w przypadku sieci stacjonarnej oraz 12,5 tys. razy w sieci mobilnej.

Podobne wpisy