Mediatel trafi pod młotek w komorniczej licytacji

Hawe-Telekom-światłowody

This post is also available in: English

Jak informuje Rzeczpospolita, na 25 marca tego roku planowana jest komornicza licytacja Mediatelu będącego w restrukturyzacji. Na licytację wystawionych zostało 98% akcji spółki. Sprzedaż Mediatelu utrudnia jednak obecność Hawe Telekom w wykazie spółek podlegających ochronie państwa.

98% akcji Mediatelu na sprzedaż

Według informacji pozyskanych przez Rzeczpospolitą (https://cyfrowa.rp.pl/telekomunikacja/45167-komornicza-licytacja-spolki-z-grupy-marka-falenty), na 25 marca tego roku planowana jest komornicza licytacja Mediatelu. Na licytację wystawionych zostało 98% akcji spółki. Mediatel to ostatnia publiczna firma należąca do grupy Hawe, kontrolowanej niegdyś przez Marka Falentę.

W 2015 r. Hawe stało się niewypłacalne na skutek problemów finansowych spółki z grupy – Hawe Telekom – oraz własnych. Problemy z obsługą zadłużenia w terminie (szacuje się, że spółka jest winna wierzycielom ok. 160-170 mln zł, głównie na rzecz Agencji Restrukturyzacji Przemysłu – ponad 80 mln zł) spowodowały dalsze kłopoty Hawe. Spółka Hawe Telekom od 2016 r. znajduje się z zawieszeniu i restrukturyzacji. Od 2014 r. Hawe Telekom jest bezpośrednio, w 100% kontrolowana przez grupę Mediatel i stanowi jej najcenniejsze aktywo z uwagi na posiadaną rozbudowaną infrastrukturę światłowodową (właściciel ringu optycznego okalającego kraj).

Hawe w wykazie spółek podlegających ochronie państwa

Poznański komornik Bartosz Guzik, który wystawił na licytację akcje Metiatelu, nie ujawnił na czyją rzecz będzie ona miała miejsce. Wiadomo też, że w lutym 2020 r. Grupa Hawe znalazła się na liście firm objętych rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli. Objęcie Hawe specjalnym nadzorem rządu (ochrona przewidziana na rok) ma uchronić spółkę przed niekontrolowanym zbyciem całości lub części infrastruktury i jej aktywów w celu zapewnienia środków finansowych na spłatę wymagalnych zobowiązań spółki. To z kolei mogłoby spowodować brak ciągłości świadczenia usług przez spółkę i odcięcie od usług telekomunikacyjnych dużej części społeczeństwa i przedsiębiorców. Hawe świadczy bowiem usługi hurtowe dla kluczowych operatorów telefonii stacjonarnej, mobilnej, dla telewizji kablowych i regionalnych sieci szerokopasmowych.

Netia czy Exatel – kto kupi Mediatela?

Niewykluczone, że powyższe działania zmierzają ku przejęciu całkowitej kontroli nad Hawe przez państwo. Z nieoficjalnych informacji z początku 2019 r. wynika, że Exatel traktowany jest w roli potencjalnego inwestora dla Hawe Telekom, który chciałby kupić aktywa spółki. Niegdyś była mowa również o TK Telekom. W rozmowie z Rzeczpospolitą rzecznik Netii (będącej właścicielem spółki TK Telekom) poinformował jednak, że telekom nie jest zainteresowany Mediatelem. Z kolei wymijającej odpowiedzi na to samo pytanie udzielił rzecznik Exatelu, odmawiając podawania szczegółów na obecnym etapie rozwoju firmy.

Paweł Paluchowski, prezes grupy Hawe (ale jednocześnie Mediatelu i Hawe Telekom), uważa, że sprzedaż Mediatelu jest trudna ze względu na to, iż Hawe Telekom znajduje się w wykazie spółek podlegających ochronie państwa. W związku z tym potencjalny nabywca spółki z listy, a także spółki matki, musi zawiadomić o planach wobec niej ministra właściwego ds. gospodarki, a ten po konsultacji z komitetem złożonym z przedstawicieli ministerstw i instytucji krajowych może zawetować transakcję lub uniemożliwić wykonywanie głosów z akcji, jeśli będzie tego wymagał interes kraju.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *