Lekka poprawa sprzedaży na rynku komputerów

komputer-desktop-laptop

This post is also available in: English

Rynek komputerów w Polsce jest rynkiem silnie nasyconym, co powoduje, że sprzedaż tego typu urządzeń maleje rok do roku. 2019 rok przyniósł jednak lekki zwrot rynku ku stabilizacji – spadek sprzedaży komputerów wyhamował do 4% wobec 10% w roku 2018. Główny powód do przesiadka użytkowników na Windows 10. W 2020 r. rynek do pewnego stopnia ożywi kryzys COVID-19.

Wyhamowanie spadku sprzedaży komputerów

Rynek komputerów w Polsce jest rynkiem silnie nasyconym, co zdecydowanie ogranicza popyt konsumencki (kanał B2C i B2B), który na ten moment zasadniczo sprowadza się do cyklicznej wymiany sprzętu. Rynek komputerów w Polsce od dawna znajduje się w dołku. Perspektywa minionych lat to m.in. napompowanie rynku, wydłużona żywotność komputerów, dwucyfrowy spadek sprzedaży tabletów wypieranych przez smartfony czy zastój na rynku przetargów publicznych i ograniczona wymiana sprzętu w firmach.

2019 rok przyniósł jednak lekki zwrot rynku ku stabilizacji. PMR szacuje, że w ubiegłym roku spadek sprzedaży komputerów wyhamował do 4% wobec 10% w roku 2018. Głównym powodem są lepsze nastroje zarówno w segmencie komputerów biurkowych, jak i laptopów w związku z kończącym się wsparciem dla Windows 7 i w konsekwencji z przejściem na Windows 10. Przekłada się to na dodatkowy popyt na rynku. Warto podkreślić, że we wspomnianych warunkach wymiana sprzętu nastąpiła głównie w segmencie B2B. Przejście na Windows 10 w przypadku odbiorców indywidualnych postępuje dużo wolniej. Windows 7 nie jest już wspierany aktualizacjami bezpieczeństwa od 14 stycznia 2020 r.

Kryzys COVID-19 jednorazowym zastrzykiem dla rynku

W I połowie 2020 r. można zaobserwować wzrost sprzedaży komputerów (notebooków i desktopów) na polskim rynku z uwagi na dalszą przesiadkę na Windows 10 oraz pandemię COVID-19, która paradoksalnie do pewnego stopnia ożywiła rynek. Konieczność dostosowania się do nowej sytuacji – praca i edukacja zdalna wymusiły na Polakach zakup nowego sprzętu. Poza tym na plus rynku działa rządowy projekt Cyfrowa Szkoła (sfinansowany z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa), w ramach którego w dwóch transzach przeznaczono kolejno po 180 i 186 mln zł na zakup sprzętu komputerowego dla uczniów i nauczycieli, w tym desktopów i laptopów. Zakupy komputerów w związku z kryzysem COVID-19 to jednak jednorazowy zastrzyk dla rynku. W skali całego roku 2020 rynek powinien notować dalszy spadek, ale w ocenie PMR prawdopodobnie nieco mniejszy niż w roku ubiegłym.

Rynek komputerów: segmenty z tendencją do wzrostu

Z drugiej strony na rynku komputerów nadal obecne są obszary z tendencją do wzrostu. Nowy potencjał wzrostu  PMR dostrzega w sprzedaży notebooków. Segmentami produktów, które mogą odwrócić sytuację na rynku są komputery wyposażone np. w dyski flash, tj. tylko w SSD, lub w napęd hybrydowy, ultrabooki oraz komputery gamingowe (również stabilne zainteresowanie w przypadku komputerów biurkowych). Wolumeny sprzedaży tych kategorii sprzętowych obecnie znajdują w się w trendach stabilno-wzrostowych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *