Kto wygra pojedynek na rynku VOD w Polsce?

VOD-w-Polsce-Netflix

This post is also available in: English

Rynek VOD w Polsce w coraz większym stopniu podlega trendowi agregacji treści. To powoduje, że obecna na nim „konkurencja” nabiera nowego znaczenia. Równocześnie na rynku próbują zaistnieć nowe podmioty. Mówi się, że lider może być tylko jeden i w dalszej perspektywie pozostanie nim Netflix. Realia mogą okazać się jednak zgoła inne.

Rynek podzielony między sześciu graczy

Na rynku VOD w Polsce następuje coraz większa ekspozycja na serwisy subskrypcyjne SVOD. Serwisy SVOD przyciągają największą liczbę użytkowników płatnych usług VOD. PMR ocenia, że w 2018 r. liczba płatnych subskrybentów (a właściwie RGU) serwisów SVOD w Polsce wyniosła 2,7 mln, z czego 46% przypada na dystrybucję w kanale operatorskim (serwis HBO GO, głównie w ofercie dostawców płatnej telewizji, oraz serwisy Netflix, Player oraz działający jeszcze wówczas Showmax).

Rynek SVOD w Polsce, pod względem liczby realnych subskrybentów, podzielony jest przede wszystkim między sześciu graczy Netflix, Player (TVN Discovery), HBO GO, Ipla (Grupa Cyfrowego Polsatu), Amazon Prime Video oraz CDA Premium – kolejność przypadkowa.

Zdecydowanym liderem na rynku serwisów SVOD w Polsce, wyłączając pośrednią sprzedaż HBO GO w kanale operatorskim, jest Netflix, z liczbą płatnych subskrybentów trzykrotnie wyższą niż średnia liczba użytkowników u pozostałych głównych graczy na rynku (Ipla, Player, CDA Premium, HBO GO, Amazon Prime Video). Z uwagi na to, że Netflix posiada największą liczbę płatnych subskrybentów w skali całego rynku SVOD w Polsce oraz najdroższe plany dostępu do usługi, jest on również największym serwisem subskrypcyjnym pod względem generowanych przychodów.

Pojemność rynku VOD. Czy jest miejsce na nowe serwisy?

Z początkiem listopada br. zadebiutował w Polsce serwis streamingowy Apple TV+. W ocenie PMR usługa Apple TV+ nie spowoduje jednak większego zamieszania na polskim rynku subskrypcyjnego wideo. Póki co status quo należy go ugruntowanych na rynku brandów, w tym lokalnych dostawców, którzy umacniają swoją pozycję coraz bogatszym kontentem premium (Ipla, Player). Poza tym na rynku budowane są coraz liczniejsze alianse między poszczególnymi podmiotami. Znamiennym tego przykładem jest ostatni mariaż Cyfrowego Polsatu i TVN Discovery nastawiony na wspólny projekt VOD. Inne formy partnerstwa to także treści Canal+ czy HBO dostępne są w ofercie serwisu Player. Dostęp do produkcji HBO daje również Ipla.

Ograniczeniem dla rozwiązania Apple TV+ jest jego koncentracja przede wszystkim na użytkownikach korzystających ze sprzętu Apple. Podczas gdy pozostałe platformy SVOD w Polsce dywersyfikują swoją ofertę pod tym względem. PMR nie spodziewa się też, aby oferta Apple była na tyle atrakcyjna i konkurencyjna wobec „zasiedziałych” na rynku serwisów, że napędzi ona sprzedaż urządzeń wyprodukowanych przez firmę z Cupertino. Bardziej prawdopodobny jest scenariusz, w którym producent rozszerzy dostępność Apple TV+ na inne platformy. Tym bardziej, że serwis ma być już dostępny z poziomu przeglądarki na urządzeniach z systemami Windows lub Linux.

Mocną stroną serwisu Apple TV+ jest natomiast kontent złożony wyłącznie z autorskich treści produkowanych na zlecenia Apple. Niemniej jednak póki co jest on mocno ograniczony. Biorąc pod uwagę, że są to wyłącznie produkcje zagraniczne, serwis staje przede wszystkim w szranki konkurencyjne z Netfliksem i Amazon Prime Video, a ten pierwszy wydaje się raczej niedościgniony. Z pewności Apple TV+ nie zagraża też takim serwisom jak Player, Ipla czy HBO GO, które oprócz zagranicznych treści oferują również mocny kontent lokalny, co dla polskiego wideo user’a jest zdecydowaną wartością dodaną.

Agregacja treści VOD. To jest teraz modne.

Agregacja treści VOD to globalny trend, który będzie przybierał na sile również w Polsce. Co ciekawe następuje to relatywnie szybko, biorąc pod uwagę, że „właściwy” rynek VOD w Polsce jest stosunkowo młody. Wynika to jednak ze specyfiki rynku, który jest mocno konkurencyjny i na którym widoczne są silne tendencje użytkowników do migracji między poszczególnymi serwisami VOD. Serwisy VOD nie wiążą ze sobą w tradycyjny sposób użytkownika, tak jak wygląda to w przypadku linearnej telewizji.

W perspektywie 2-4 lat rynek VOD w Polsce stanie się bardziej dojrzały, również pod względem ukształtowanej pozycji głównych na nim graczy. A będą to przede wszystkim Netflix, HBO GO, Ipla oraz Player, a także wspólna platforma Cyfrowego Polsatu i TVN Discovery, realizowana w ramach partnerstwa joint-venture. Nowy serwis VOD ma duże szanse powodzenia na polskim rynku, biorąc pod uwagę rynkową pozycję obu podmiotów oraz koncentrację na polskim kontencie. Szansę nowego projektu na pewno  zwiększyłoby całkowite włączenie w niego oferty Ipli i Playera.

Zdaniem PMR do gry o miejsce w czołówce dołączy również OTT Canal+ (MyCanal) w miejsce obecnego nc+ GO, który, podobnie jak na rynku francuskim, może w Polsce stworzyć alians z Disney+ oraz Netfliksem. Pod znakiem zapytania stoi natomiast kwestia dalszej współpracy HBO i Canal+ z Cyfrowym Polsatem (tylko HBO) i TVN Discovery. Wydaje się, że HBO nie zrezygnuje ze sprzedaży w kanale operatorskim, która mocno ukształtowała jego strategię. Canal+ może natomiast chcieć uzyskać na rynku większą niezależność biznesową i zrezygnować z partnerstwa z TVN na rzecz Disney+ i Netfliksa. Wówczas Canal+ nie będzie korzystał z dodatkowego kanału odsprzedaży własnych treści, a wspomoże w tym inne serwisy.

PMR ocenia, że w przeciągu kilku kolejnych lat rynek nie wyłoni typowego zwycięzcy. Powyższe serwisy będą uzupełniały się nawzajem, biorąc pod uwagę tendencję użytkowników do subskrybowania kilku usług jednocześnie lub na przemian i migrację między serwisami w poszukiwaniu najbardziej interesujących treści.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *