Kto i jak testuje sieć 5G w Polsce?

5G-network

This post is also available in: English

Od roku trwają w Polsce pierwsze testy sieci 5G w warunkach pozalaboratoryjnych realizowane bezpośrednio przez operatorów komórkowych. Polskie sieci MNO nową technolgię testują głównie z użyciem częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz. Do tej pory UKE wydał licencje na testowanie 5G w blisko 15 polskich miastach.

Zbliża się aukcja częstotliwości 3,4-3,8 GHz: operatorzy w ofensywie testowej

Temat sieci 5G jest w Polsce jest coraz żywiej dyskutowany na wielu płaszczyznach – pod względem wymiernych korzyści technologii dla polskiej gospodarki, bezpieczeństwa narodowego czy wpływu infrastruktury nowej generacji na zdrowie obywateli (kwestia norm PEM). W przyszłym roku ma bowiem ruszyć aukcja na pierwsze częstotliwości sieci 5G w Polsce. Na przełomie czerwca i lipca do rozdysponowania będą bloki w paśmie 3,4-3,8 GHz. Z kolei komercyjne wdrożenie sieci 5G przez operatorów komórkowych ma odbyć się w II połowie 2020 r.

W ostatnich okresach polscy operatorzy telefonii mobilnej prowadzą aktywne prace mające na celu przygotowanie się do wdrożenia sieci 5G. Są to zarówno rozbudowa siatki stacji bazowych w sieci LTE, optymalizacje pasma i agregacja częstotliwości oraz inwestycje w sieci światłowodowe, jak i testy pilotażowe technologii mobilnej piątej generacji w największych polskich miastach. Wyróżnia się testy zamknięte, jak i pozalaboratoryjne, czyli w warunkach rzeczywistego użytkowania. Te drugie wymagają specjalnych licencji UKE. Do tej pory urząd wydał licencje na testowanie 5G w blisko 15 polskich miastach. MNO nową technologię warunkach pozalaboratoryjnych testują od roku, głównie z użyciem częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz.

Źródło: UKE, 2019

Orange testuje 5G, stosując strategię dywersyfikacyjną dostawców

Pierwszym operatorem, który podjął się testów 5G w Polsce w terenie dla realnych użytkowników jest Orange. We wrześniu i grudniu 2018 r. Orange przeprowadził w dwóch fazach testy nowej technologii z wykorzystaniem stacji bazowej zainstalowanej w Gliwicach. Stacja pracowała w oparciu o 100 MHz pasma z zakresu 3,4-3,6 GHz. Dostawcą uruchomionej w Gliwicach testowej stacji bazowej 5G była firma Huawei. W lutym 2019 r. Orange Polska dzięki testom w Zakopanem sprawdził również możliwości nowej technologii w paśmie milimetrowym 26-28 GHz (najwyższe częstotliwości, jakie planuje się obecnie wykorzystać w Polsce na potrzeby sieci 5G). Sprzęt do testów dostarczył szwedzki Ericsson. Co więcej, podczas ogłoszenia wyników finansowych za I półrocze 2019 r. Orange poinformował, że już teraz trwają kolejne zamknięte testy techniczne 5G w Warszawie i Lublinie. Według nieoficjalnych informacji partnerem technologicznym testów operatora w Lublinie jest Nokia. Natomiast w Warszawie Orange współpracuje z Ericssonem. Orange poinformował o planowanym starcie otwartych testów sieci 5G w Warszawie w przyszłym tygodniu, 10 września.

Orange testuje 5G przy udziale różnych dostawców, dzięki czemu operator chce wybrać rozwiązanie optymalne z punktu widzenia własnej sieci i potrzeb klientów.

Oprócz wymienionych miast Orange otrzymał od UKE pozwolenia na lokalizację i testy stacji bazowych 5G w Katowicach, Bytomiu, Chorzowie, Piekarach Śląskich, Kołobrzegu i Koszalinie.

T-Mobile jako pierwszy MNO testuje 5G w Warszawie

W grudniu 2018 r. testową sieć kilku masztów 5G w Warszawie uruchomił T-Mobile. Instalację złożoną z pięciu nadajników 5G dostarczył operatorowi Huawei. Na rzecz testów telekom wypożyczył od UKE pasmo o szerokości 100 MHz w zakresie częstotliwości 3,4-3,6 GHz. Na jak długo nie podano, a to właśnie od tego zależy jak długo potrwają testy. Poza tym T-Mobile posiada od regulatora pozwolenia na uruchomienie testowych nadajników 5G w Kazimierzu Dolnym oraz w Katowicach.

P4: pierwsze testy w Toruniu we współpracy z Huawei

Z końcem czerwca 2019 r. P4 rozpoczął testy pilotażowe sieci 5G w Toruniu. Operator uruchomił 5 sektorów korzystających z kanału o szerokości 100 MHz w paśmie od 3,5-3,6 GHz. Cała infrastruktura zbudowana jest na sprzęcie Huawei. P4 na mocy podpisanego listu intencyjnego będzie również operatorem testowej sieci 5G zbudowanej na potrzeby akceleratora przedsiębiorczości w Łódzkiej Strefie Ekonomicznej przy udziale Politechniki Łódzkiej i szwedzkiego Ericssona.

Grupa Cyfrowego Polsatu się wyłamuje

Polkomtel, należący do Grupy Cyfrowego Polsatu, jest wstrzemięźliwy, jeśli chodzi o komunikowanie informacji dotyczących prowadzonych testów sieci 5G w Polsce. Operator przyznaje, że przygotowuje się do wdrożenia sieci 5G na wielu warstwach, w tym dzięki zamkniętym testom technicznym przeprowadzanych od ponad dwóch lat. Niemniej jednak Polkomtel jako jedyny spośród najważniejszych graczy na rynku nie przeprowadził jeszcze testów sieci 5G w warunkach pozalaboratoryjnych, czyli rzeczywistego użytkowania.

Dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego również testują sieć 5G

Pierwsze testy sieci 5G we własnym zakresie prowadzą również producenci i dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego. Przeprowadził je m.in. Ericsson w Krakowie (28 GHz), a także Nokia wspólnie z UKE w Sopocie (28 GHz) oraz – wspólnie z Orange – w Warszawie. Poza tym Ericsson posiada od regulatora pozwolenia na uruchomienie testowych nadajników w Łodzi (700 MHz oraz 3,4-3,6 GHz).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *