KRD: 1,32 mld zł długów wobec telekomów

kalkulator

This post is also available in: English

Zadłużenia polskich konsumentów i firm korzystających z usług telekomunikacyjnych wzrosły średnio o 330 zł na jednostkę w ciągu ostatniego roku, do poziomu 3,9 tys. zł. Łącznie dłużnicy mają do oddania 1,32 mld zł, z czego większość długu stanowią zobowiązania od klientów indywidualnych. Jak wynika z analiz Krajowego Rejestru Długów, najwyższy dotąd całkowity niespłacony dług konsumentów oraz firm w Polsce miał miejsce w lipcu 2020 r., kiedy to dłużnicy mieli do oddania ponad 1,5 mld zł.

Głównie indywidualni klienci

W bazie dłużników KRD znajduje się prawie 340 tys. podmiotów, z czego większość stanowią klienci indywidualni. Na początku czerwca 2021 r. mieli oni do oddania 945 mln zł – reszta długu należy do klientów biznesowych. Wśród usług zaliczanych do całkowitej kwoty zobowiązań wobec firm telekomunikacyjnych, KRD zalicza:  abonament telefoniczny, telewizyjny, Internet oraz raty za smartfony i tablety.

Zdaniem firm windykacyjnych, które ściągają należności od dłużników, cześć klientów nie zdaje sobie sprawy, że nawet niewielkie kwoty do oddania mogą mieć dla nich poważne konsekwencję. Często tłumaczą się, że kwota na poziomie 30-40 zł to niewielki zysk dla operatora, jednak jak podkreśla KRD w takich sytuacjach działa efekt skali – kilkadziesiąt złotych pomnożone przez tysiące klientów daje ogromne sumy.

,,Z naszej praktyki wynika, że obecnie konsumenci bardzo lekceważąco podchodzą do spłaty tego rodzaju zobowiązań. To dla nich ostatni punkt na liście comiesięcznych rachunków, co wynika z rosnących kosztów utrzymania. Są skłonni płacić tylko w momencie odłączenia usługi, która dopiero po uregulowaniu części długu zostanie ponownie aktywowana” – mówi Jakub Kostecki, prezes Zarządu firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

Średnio 3,9 tys. zł długu na jednostkę

Analizując dane za ostatnie 2-3 lata, Krajowy Rejestr Długów zwraca uwagę, że liczba dłużników oraz wartość długu wobec telekomów przypomina sinusoidę, w której obserwuje się ciągły spadek oraz wzrost.  Jednak stale powiększa się średnie zadłużenie. Na koniec 2018 r. wynosiło 2,9 tys. zł, a obecnie 3,9 tys. zł. Tylko w ciągu ostatniego roku wzrosło o 330 zł.

Najwięcej, ponieważ aż 207 mln zł mają do oddania mieszkańcy Mazowsza. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajmuje Śląsk z kwotą 183 mln zł., a podium zamyka województwo dolnośląskie z 137 mln zł. Rekordowa kwota zadłużenia wynosi: w przypadku firmy 14,4 mln zł., w przypadku konsumenta 361 tys. zł.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *