KPRM: Rekordowy rok pod względem incydentów ICT

IT

This post is also available in: English

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT GOV, prowadzony przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w 2019 r. odnotował rekordową ilość zgłoszeń związanych z naruszeniem bezpieczeństwa teleinformatycznego. Spośród blisko 227 tys. zgłoszeń, ponad 12 tys. zakwalifikowano jako poważne incydenty.

Siedmiokrotny wzrost względem poprzedniego roku

Według raportu o cyberbezpieczeństwie w Polsce, liczba zgłoszeń dotyczących potencjalnych zagrożeń IT w instytucjach administracji rządowej w 2019 roku osiągnęła rekordową liczbę 226 914. Patrząc na dane za poprzedni rok, liczba ich jest ponad siedmiokrotnie wyższa. Incydenty, które przez KPRM zostały uznane za faktyczne naruszenie bezpieczeństwa wyniosła 12 405 co jest niemal dwukrotnym wzrostem względem 2018 r.

Polskie instytucje rządowe, szczególnie były narażone na zdarzenia zagrażające bezpieczeństwu informatycznemu w II kw. 2019 r. W tym okresie odnotowano ponad 118 tys. zgłoszeń, z których prawie 3 tys. zostało uznanych za poważne. Dla porównania, drugim okresem z największą ilością zgłoszeń był I kw. w którym odnotowano 42 tys. zgłoszeń i ponad 1 tys. incydentów. Szczególnie narażone na konsekwencje zdarzeń wynikających z cyberataków są urzędy i ministerstwa, ponieważ ta struktura rządowa charakteryzowała się największym odsetkiem zdarzeń uznanych za poważne.

Rosja odpowiada za blisko 1/3 ataków

Z punktu widzenia źródła zagrożeń, ataki na polskie agencje rządowe pochodzą głównie z następujących krajów: Rosja (28%), Stany Zjednoczone (13%), Holandia (12%), Polska (10%) i Chiny (8%). Plagą wśród zagrożeń sektora publicznego są różnego rodzaju wirusy. Odpowiadają one za 58% wszystkich zgłaszanych incydentów. Dużą popularnością cieszą się również ataki phishingowe, które stanowią realne zagrożenie dla bezpieczeństwa, a jego udany atak może oznaczać bardziej dotkliwe konsekwencję.

cyberzagrożenia instytucji publicznych

Więcej na temat cyberbezpieczeństwa w Polsce możesz znaleźć w naszym najnowszym raporcie ,,Rynek cyberbezpieczeństwa w Polsce 2020”. Raport zawiera strategiczną analizę rynku rozwiązań bezpieczeństwa informatycznego w Polsce zrewidowaną o wpływ koronawirusa na rynek. Szczegółowe informację na temat raportu znajdziesz tutaj: https://mypmr.pro/products/rynek-cyberbezpieczenstwa-w-polsce-2020

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *