Korzystanie z internetu – polscy seniorzy na tle pozostałych krajów UE.

internet - senior

This post is also available in: English

Eurostat zaktualizował dane dotyczące korzystania z internetu, z których wynika, że przez ostatnie trzy miesiące 2020 r., 88% mieszkańców Unii Europejskiej korzystało z sieci. Spośród różnych grup wiekowych, największy, ponieważ aż 98% odsetek uzyskała grupa w przedziale 16-24 lata. Ten wynik raczej nie budzi żadnego zaskoczenia. Z drugiej strony, statystyki dotyczące osób starszych (65-74 lata) pokazują, że już co drugi senior w Europie korzysta z internetu. Wynik ten jednak różni się w przypadku poszczególnych krajów.

43% seniorów w Polsce korzysta z internetu

Najnowsze dane Eurostatu dotyczące korzystania z internetu wśród osób starszych pokazują, że wykorzystywanie tej technologii nabiera coraz większego znaczenia w ostatnich latach. W UE średnio już co drugi (61%) senior, ma dostęp do sieci. Chociaż korzystanie z niej wśród seniorów w całej UE pozostaje na wysokim poziomie, różni się znacznie w przypadku poszczególnych krajów. Przykładem jest Dania i Bułgaria, gdzie w przypadku pierwszego, odsetek osób w wieku powyżej 65 roku życia, korzystających z internetu wynosi 94%, to w przypadku Bułgarii wskaźnik ten wynosi zaledwie 25%.

Polscy seniorzy również pozostają daleko w porównaniu do innych regionów europejskich. W naszym kraju, w ciągu ostatnich trzech miesięcy 2020 r. korzystało mniej niż połowa (43%) seniorów w kategorii wiekowej 65-74 lata. Dla porównania średnia dla UE wynosi 61%. Pod tym względem Polska zajmuje 6 miejsce od końca. Gorzej tylko wypadają takie kraje jak: Rumunia (40%), Portugalia (39%), Grecja (33%), Chorwacja (28%) oraz wcześniej wspomniana Bułgaria.

Eurostat - seniorzy

Znaczenie komunikatorów internetowych

Jakiś czas temu pisaliśmy również o badaniach Urzędu Komunikacji Elektronicznej, z których wynikało, że aż 73% osób w wieku powyżej 60 lat jest obyte z obsługą komputera, a ich przeważająca część przyznaje, że sama się tego nauczyła. Jednym z głównych czynników dotyczących takich działań była pandemia Covid-19 oraz potrzeba znalezienia nowego sposobu kontaktu z rodziną – ze względu na obowiązujące obostrzenia. Już 46% starszych użytkowników telefonii komórkowej korzysta również z komunikatorów komórkowych, do których najczęściej należą WhatsApp oraz Messenger. Więcej na temat badania UKE możesz znaleźć tutaj: https://ictmarketexperts.com/tag/seniorzy/

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *