Koronawirus wzmaga ruch w sieciach telekomów

koronawirus-ruch-w-sieciach-telekomów

This post is also available in: English

W związku z pandemią koronawirusa SARS CoV-2 polskie telekomy obserwują w swoich sieciach znaczący wzrost wykorzystania usług telefonicznych i dostępu do internetu. Operatorzy komunikują, że ich sieci są zdolne obsłużyć wzmożony ruch w tym wyjątkowym stanie.

Wzrost konsumpcji danych nawet o 40%

W związku z pandemią koronawirusa SARS CoV-2 polskie telekomy notują w swoich sieciach wyraźny wzrost wykorzystania usług głosowych i dostępu do internetu. Do wybiórczych danych udało się w tym zakresie dotrzeć Rzeczpospolitej. Orange Polska podzielił się informacją, że w sam ubiegły weekend w porównaniu do analogicznego okresu tydzień wcześniej ruch głosowy wzrósł o 50%, natomiast wykorzystanie internetu – o 20%. Od 12 marca ruch głosowy generowany przez klientów w sieci T-Mobile jest o połowę wyższy niż na początku miesiąca. Z kolei zużycie danych w ciągu dnia wzrosło średnio o 20%. W sieci Play, w warunkach panującej pandemii, liczba wydzwanianych minut rośnie wolniej niż u pozostałych telekomów, bo o ok. 30%. Z drugiej strony operator odznacza się silniej rosnącą konsumpcją danych. W ciągu dnia jest wyższa o 40% niż na początku tygodnia.

Wzrost ruchu a możliwości techniczne telekomów

Sieci telekomów są bardziej obciążone nie tyle z uwagi na pracę zdalną podejmowaną przez dużą część pracowników umysłowych (w tym przypadku zmienia się głównie struktura ruchu – część ruchu przechodzi z sieci firmowych na sieci domowe), ale zamknięcie placówek edukacyjnych i przebywanie w domach dzieci i młodzieży. Większy zatem niż zawsze jest popyt na treści internetowe, w tym przede wszystkim różnego rodzaju treści wideo, które najbardziej zużywają pojemność sieci telekomów. Do tego dochodzi aktywność dorosłych po pracy, którzy znajdując się na kwarantannie również w większym stopniu korzystają z internetu.

W związku z tym pojawia się pytanie czy operatorzy w dłuższym terminie (jeśli pandemia będzie przeciągać się na kolejne miesiące) będą w stanie obsłużyć rosnący ruch w wykorzystaniu danych internetowych. Orange pod koniec ubiegłego tygodnia w oficjalnym komunikacie zapewnił, że sieć spółki (zarówno światłowodowa, jak i LTE) gotowa jest na obsłużenie rosnącego ruchu wynikającego z przechodzenia firm, szkół i uczelni na pracę zdalną. Podobne oświadczenie wydała Grupa Cyfrowego Polsatu, informując, że pracuje dodatkowo nad zwiększeniem możliwości sieci i usług.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *