Konsolidacja rynku cyberbezpieczeństwa nabiera tempa

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej informacji dotyczących przejęć na rynku cyberbezpieczeństwa. Przejęcia mniejszych, lokalnych podmiotów ogłosiły w IV kw. 2018 r.:  Check Point Software Technologies, Fortinet, Bitdefender i Symantec. Ten ostatni sam może stać się celem przejęcia. Za możliwą transakcją stoi fundusz Thoma Bravo, który właśnie kupił Veracode.

Przejęcia lokalnych dostawców

W październiku Check Point Software Technologies ogłosił zakup izraelskiej firmy Dome9. Dostarcza platformę do ochrony systemów wielochmurowych największych dostawców chmury publicznej (AWS, Microsoft, Google). Pozwala zarządzać bezpieczeństwem, zgodnością, automatyzacją, ochroną tożsamości, analizą ruchu i zdarzeń. Jej rozwiązania zostaną zintegrowane z platformą Infinity. Transakcja ma wzmocnić pozycję producenta jako globalnego lidera zabezpieczeń opartych na chmurze.

W tym samym czasie Fortinet poinformował o sfinalizowaniu przejęcia spółki ZoneFox Limited, która świadczy chmurowe usługi wykrywania i eliminowania zagrożeń wewnętrznych. Przejęcie ZoneFox zwiększy możliwości platformy Fortinet Security Fabric. Umożliwi dalszy rozwój działalności Fortinet w zakresie ochrony punktów końcowych oraz zarządzania informacjami związanymi z bezpieczeństwem i zdarzeniami. Wartość transakcji to 18 mln dolarów.

Bitdefender, chroniący ponad 500 milionów użytkowników w ponad 150 krajach, ogłosił natomiast akwizycję holenderskiej spółki RedSocks Security. Celem przejęcia jest pozyskanie nowych technologii z zakresu bezpieczeństwa sieciowego oraz ekspansja na rynkach europejskich. RedSocks specjalizuje się w rozwijaniu technologii ochrony cybernetycznej czasu rzeczywistego w oparciu o analizę zachowania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI).

Konsolidacja branży

Jednym z poważnie konsolidujących rynek jest Thoma Bravo, fundusz typu private equity. Na początku listopada 2018 r. poinformował o zakupie Veracode. Spółka specjalizuje się w ochronie aplikacji. Posiada własną platformę devOps SaaS, która umożliwia testowanie nowo tworzonego oprogramowania pod kątem luk i zagrożeń (AST). Sprzedającym jest Broadcom, który w tym roku stał się właścicielem Veracode po fuzji z CA Technologies. W kwietniu 2017 r. CA Technologies sfinalizowało zakup Veracode za 614 mln dolarów. Półtora roku później Vercode został wyceniony ponad 50% wyżej, bo na 950 mln dolarów. Veracode podaje, że obsługuje ponad 2000 klientów, w tym prawie jedną trzecią listy Fortune 100 i ponad 20 najbardziej wartościowych marek według Forbes.

Według niepotwierdzonych informacji agencji Reuters Thoma Bravo jest zainteresowany przejęciem Symantec. Borykający się z poważnymi problemami koncern – m.in. 5 mld dolarów zadłużenia i zapowiedzi redukcji zatrudnienia – jest wyceniany na ponad 15 mld dolarów. Gdyby przejęcie doszło do skutku, była to jedna z największych transakcji kapitałowych w tym roku. W międzyczasie Symantec przejął dwie mniejsze spółki: Appthority i Jevelin Networks. Pierwsza z nich dostarcza rozwiązania chroniące aplikacje mobilne, a druga zabezpiecza przed atakami active-directory.

Fundusz Thoma Bravo posiada bogate doświadczenie inwestycyjne na rynku IT security, szczególnie w segmencie oprogramowania. Do tej pory sfinalizował ponad 30 przejęć, w tym SailPoint, Barracuda Networks, LogRhythm, Bomgar, BlueCoat Systems, SonicWall i Entrust. Fundusz realizuje też z sukcesem strategie rozwoju i wsparcia spółek, w których jest udziałowcem, m.in. Digital Insight, McAfee, Kofax i Dynatrace.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *