Konsolidacja polskiego rynku kolokacji

rack-cabinet-data-center

This post is also available in: English

Polski rynek data center pozostaje bardzo mocno rozdrobiony, a niektórzy twierdzą, że jego konsolidacja – z uwagi na zróżnicowanie podmiotów na nim działających – jest bardzo mocno utrudniona. Czy rozwój poprzez dalsze przejęcia będzie udziałem Global Compute LP –  nowego właściciela ATM?

Polski rynek data center w centrum uwagi

Ogłoszona w ostatnich dniach transakcja przejęcia ATM przez Global Compute LP tylko potwierdza, że polski rynek data center jest obecnie w centrum uwagi inwestorów. Nowe projekty inwestycyjne budowy i rozbudowy centrów danych napędza popyt zewnętrzny zgłaszany przez czołowych hyperscallerów na czele z Microsoft, Google, a za chwilę również AWS. W centra danych w Polsce inwestują największe telekomy: Netia (Grupa Cyfrowy Polsat), T-Mobile czy Orange, który w tym tygodniu oficjalnie potwierdził budowę kolejnego centrum danych w Łazach pod Warszawą. Rozbudowują się też liderzy kolokacji na czele z ATM i Beyond.pl. Ogromną inwestycję w Warszawie zapowiedział też Vantage Data Centers.

Konsolidacja vs. przejęcie + green field

Transakcja przejęcia lidera rynku każe jednak zadać pytanie o konsolidację rodzimego rynku, która postępuje, ale nadal głównie lokalnie (przejęcie krakowskiego data center Onet przez Netię). Dochodzi też do kolejnych zmian właścicielskich, jak choćby zakup 3S przez Play. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że udział lidera rynku – ATM – niezależnie od przyjętych kryteriów (powierzchnia, moc, przychody) to nadal „niskie kilkanaście procent”. W tle ostatniej transakcji przejęcia ATM jest Goldman Sachs i Digital Realty, które rok temu z sukcesem zrealizowało europejską giga fuzję z Interxion. Dwaj inni zagraniczni gracze na polskim rynku tzn. Equinix i EdgeConnex, również zaczynali swoje wejście na rynek od przejęcia rodzimej spółki, ale potem skupili się na inwestycjach typu green field, które z sukcesem kontynuują obecnie w Warszawie. Czy podobną drogę obierze nowy właściciel ATM i skupi się na przeskalowaniu biznesu ATM poprzez budowę kolejnych serwerowni w obecnych lokalizacjach poprzez dodanie kolejnych tysięcy metrów kwadratowych podłogi i kolejnych MW mocy?

Faktem jest, że ATM ma opracowane plany rozbudowy obu warszawskich obiektów kolokacyjnych. Oficjalnie zakomunikował w maju 2020 r. rozpoczęcie budowy obiektu F6. Nowy budynek to potencjalne blisko 1 500 m2 powierzchni netto, ale w ramach całego kampusu możliwości ATM to w sumie nawet 9 000 m2 nowej powierzchni netto (na tyle pozwala działka). ATM ma też możliwość zagospodarowania dodatkowej powierzchni (1 650 m²) w Centrum Danych Warszawa-2. Jest więc co rozbudowywać, tym bardziej, że w ten sposób udziały w rynku na pewno pójdą w górę. W efekcie może się okazać, że sposobem na spolaryzowanie rynku kolokacji przez kilku największych inwestorów mogą być duże inwestycje własne, dzięki którym umocnią swoją pozycję na rynku, zostawiając mniejszym lokalnym graczom coraz mniejszy kawałek tortu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *