Jest rządowy projekt, który nałoży podatek na platformy VOD w Polsce

VOD-w-Polsce-Netflix

This post is also available in: English

W przyjętym projekcie ustawy uzupełniającej Tarczę Antykryzysową 3.0 związaną z pandemią koronawirusa rząd planuje opodatkować dostawców platform VOD i SVOD w Polsce. Właściciele serwisów będą zobowiązani wpłacać co kwartał do budżetu PISF 1,5% swojego przychodu.

Podatek streamingowy jako wsparcie polskiej kinematografii

W przyjętym projekcie ustawy uzupełniającej Tarczę Antykryzysową 3.0 związaną z pandemią koronawirusa rząd planuje opodatkować dostawców audiowizualnych usług medialnych na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF). Wśród nich znajdują się platformy streamingowe – VOD i SVOD działające w Polsce, zarówno lokalne jak i zagraniczne. Do tej pory budżet PISF, z którego finansowana jest rodzima kinematografia, zasilali m.in. kiniarze, dystrybutorzy, stacje telewizyjne oraz dystrybutorzy kablówek. Jednak sytuacja epidemiczna i działania podjęte w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się COVID-19, w tym zamknięcie kin, przełożyły się na zdecydowanie mniejsze zasoby PISF. W związku z tym rząd szuka dodatkowych źródeł finansowania dla Instytutu.

Netflix, Ipla i Player.pl przeznaczą największe kwoty na rzecz PISF

W czasie pandemii serwisy streamingowe zyskują na jeszcze większym znaczeniu niż dotychczas. Konieczność pozostania w domach sprzyja większej widowni tego typu platform. Dlatego nałożenie na nie podatku wydaje się politykom racjonalnym rozwiązaniem. Według projektu przyjętej ustawy wszyscy więksi dostawcy usług VOD (z opłat zwolnione mają być najdrobniejsze podmioty) będą zobowiązani wpłacać co kwartał do budżetu PISF 1,5% swojego przychodu. Wpływami będą więc musiały podzielić się z Instytutem właściciele takich platform jak Netflix, HBO GO, Apple, Amazon Prime Video, Grupa Cyfrowego Polsatu (Ipla), Discovery (Player.pl) czy nawet CDA Premium. Według rządowych szacunków, opodatkowanie platform streamingowych powiększy w tym roku zasoby PISF-u o 15 mln zł i co najmniej o 20 mln zł w nadchodzących latach.

W tym roku, według rządowych wyliczeń, budżet PISF w największym stopniu powinny zasilić następujące platformy:

  • Netflix – niemal 6,5 mln zł
  • Ipla – ponad 4 mln zł
  • Player.pl – ponad 1,5 mln zł
  • Amazon Prime Video – niemal 666 tys. zł
  • CDA Premium – ponad 580 tys. zł

Ewentualny podatek streamingowy może w czasie spowodować, że dostawcy platform VOD zwiększą opłatę za dostęp do świadczonych usług. Projekt Tarczy Antykryzysowej 3.0 zakłada wprowadzenie podatku od tego roku. Według rządowych założeń, ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2020 r.

Więcej informacji na temat wypływu COVID-19 na rynek VOD w Polsce znajdzie się w najnowszej edycji raportu PMR: „Rynek płatnej telewizji i VOD w Polsce 2020. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025”.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *