Prezydent podpisał ustawę powołującą CBZC

bezpieczeństwo

This post is also available in: English

Pod koniec 2021 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, czyli tzw. cyberpolicji. Będzie to jednostka odpowiedzialna za zwalczanie przestęp dokonywanych za pomocą internetu, w której skład będą wchodzić specjaliści zakresu informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych.

Zwalczanie cyberzagrożeń

Pierwsze informacje odnośnie nowo powołanej jednostki pojawiły się już w lipcu 2021 r. podczas konferencji Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego. Podczas niej przedstawiono wstępny plan utworzenia CBZC, czyli tzw. cyberpolicji specjalizującej się w zakresie przestępstw dokonywanych z użyciem internetu. Nowa jednostka jest również pokłosiem zeszłoroczny cyberataków dokonanych na polskich polityków, w wyniku których doszło do publikacji prywatnych wiadomości mailowych członków KPRM. Jednak z dostępnych informacji wynika, że CBZC będzie również odpowiedzialne za takie sprawy jak zwalczanie przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej oraz zapobiegania tym przestępstwom, a także wykrywania i ścigania sprawców tych przestępstw.

Tym samym powołanie CBZC wiąże się z utworzeniem dodatkowych 1,8 tys. etatów w strukturze Policji. Na stanowiska będą poszukiwani szczególnie specjaliści z zakresu informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Już w lipcu 2021 r. informowano, że funkcjonariusze zatrudnieni w CBZC otrzymają stałe dodatki w wysokości od 70 do 130% przeciętnego uposażenia w Policji.

Ponad 4 mld na walkę z cyberzagrożeniami

Ustawę o powołaniu CBZC Andrzej Duda podpisał dokładnie 28 grudnia 2021 r. W niej znalazła się również informacja odnośnie finansowania powołanej jednostki. W ciągu 10 lat na realizacje wymienionych celów ,,cyberpolicja” otrzyma 4,4 mld zł. Środki te mają również zapewnić nowoczesny sprzęt i wyposażenie, możliwość budowy siedziby nowej jednostki organizacyjnej Policji oraz umożliwić wzmocnienie motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy zapobiegających i zwalczających cyberprzestępczość.

Podobne wpisy