Jesienna ekspansja Equnix

centrum-danych

This post is also available in: English

Equinix oficjalnie ogłosił otwarcie nowego centrum danych w Warszawie. Obiekt ma zostać uruchomiony w III kwartale 2019 r. Będzie to już trzeci ośrodek globalnego operatora w Polsce.

Nowe centrum danych w Warszawie

Equinix oficjalnie poinformował, że w III kwartale 2019 r. planuje uruchomić trzecie centrum danych w Warszawie. Spółka realizuje nową inwestycję w okolicach węzła Salomea (skrzyżowanie Al. Jerozolimskich i ul. Łopuszańskiej). Z rozmów PMR z przedstawicielami Equinix wynika, że firma w pierwszej kolejności chce oddać do użytku ok. 1 100 m² powierzchni serwerowej. Biorąc pod uwagę sposób realizacji nowych inwestycji w Grupie Equinix, będzie to wielokrotność 1,2 MW (najmniejszy możliwy moduł). W ocenie PMR najprawdopodobniej będzie to centrum danych o mocy 4,8 MW z możliwością rozbudowy do 7,2 MW oraz o powierzchni serwerowej netto ok. 2,8 tys. m². Przy takich parametrach będzie to zdecydowanie największe data center Equnix w kraju. Z ciekawostek technologicznych, według dostawcy będzie to najprawdopodobniej pierwsze centrum danych w Polsce posiadające system gaszenia mgiełką wodną.

Rozwój w oparciu o własne zasoby

Budowa nowego data center od podstaw potwierdza strategię Equinix, który w Polsce stawia na organiczny wzrost spółki, w oparciu o własne zasoby. Z oficjalnych wypowiedzi firmy wynika, że nie łączy ona swojego rozwoju z przejmowaniem innych podmiotów, skupiając się na własnym modelu wykorzystania i zarządzania infrastrukturą. Equinix ma silnie scentralizowane zasoby, zarządzane przez jeden wspólny system o nazwie Echo. Podlegają mu wszystkie elementy data center. Equinix zwraca uwagę, że w wypadku ewentualnego kupna innego centrum danych musiałby poświęcić bardzo dużo pracy na inwentaryzację jego składowych.

Aktualne zasoby

Obecnie Equinix w Polsce posiada dwa centra danych – Warsaw1 oraz Warsaw2 o łącznej powiedzeni netto ok. 1,7 tys. m². Equinix oferuje wynajem powierzchni w Polsce dla firm lokujących serwery i urządzenia telekomunikacyjne. Obsługuje również punkt wymiany ruchu IP, z którego masowo korzystają przede wszystkim dostawcy usług dostępu do internetu, firmy telekomunikacyjne, dostawcy treści i usług internetowych (np. portale, firmy hostingowe).

Ekspansja globalna

Z oficjalnych zapowiedzi wynika, że Equinix w 2019 r. planuje uruchomić łącznie 12 nowych data center i zmodernizować 23 istniejące. W I kwartale tego roku rozpoczęły swoją działalność centra danych w Paryżu i Szanghaju.  Plan na II kwartał mówi o nowych centrach w Helsinkach, Londynie, Sofii i Tokio. W III kwartale, oprócz obiektu w Warszawie, równolegle powstaną ośrodki datacentrowe w Melbourne, Sydney oraz Seulu. Z kolei IV kwartał ma przynieść uruchomienie nowych obiektów w Hamburgu i Singapurze.

Więcej informacji o rynku centrów danych w raporcie PMR: Rynek centrów danych w Polsce 2019. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2019-2024.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *