Jedna czwarta MŚP w Polsce ma obawy o bezpieczeństwo pracy zdalnej

cyberbezpieczeństwo

This post is also available in: English

Z ostatniego badania Orange Polska wynika, że ​​blisko jedna czwarta małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce obawia się zagrożeń związanych z korzystaniem z internetu przez ich pracowników. Wśród największych obaw pracodawcy wymieniali zawirusowanie zarówno urządzeń stacjonarnych jak i mobilnych oraz kradzież danych.

Dwa razy więcej ataków phishingowych

Pandemia Covid-19 to niewątpliwie okres, który nie powstrzymuje cyberprzestępców, a wręcz przeciwnie zachęca ich do działania na jeszcze większą skalę. Najczęściej oszuści podszywają się pod różnego rodzaju firmy z których w wyniku wprowadzenia ograniczeń zdecydowanie częściej korzystamy. Jak podkreśla CERT Orange, udany atak phishingowy wymaga tylko jednego niezamierzonego kliknięcia, a urządzenie, które nie są dostatecznie chronione, jest narażone na kradzież danych, w tym przypadku również danych firmowych.

Jak potwierdzają analizy CERT Orange, rok 2020 to intensyfikacja liczby ataków z wykorzystaniem metody phishing’u. W minionym roku takich incydentów wykryto dwa razy więcej niż w roku 2019. W swoich działaniach oszuści wykorzystują już nie tylko tradycyjne metody jak SMS czy maile, ale coraz częściej tzw. “Vising”, czyli połączenia telefoniczne. Co warte podkreślenia, zdaniem ekspertów CERT Orange, zwykłe oprogramowania antywirusowe w większości przypadków nie są wystarczającym narzędziem do ochrony przed tego typu zagrożeniami.

17% firm dotkniętych cyberatakiem

Zdecydowanym pozytywnym aspektem pandemii oraz związanej z nią cyfryzacji przedsiębiorstw jest to, że już co czwarta mała i średnia firma w Polsce jest świadoma niebezpieczeństw wynikających z braku zabezpieczenia firmowego sprzętu. Jednak jak wynika z badania Orange Polska wciąż 24% firm ma obawy związane z korzystaniem z internetu przez pracowników. Wśród największych potencjalnych zagrożeń wymieniają oni zawirusowania komputerów (79%), kradzież danych (70%) oraz zawirusowania smartfonów (62%). Jednocześnie blisko jedna trzecia firm (32%) uważa, że w czasie pandemii liczba cyberzagrożeń się nasiliła, a 17% miało styczność z cyberatakiem.

“Warto wziąć pod uwagę fakt, że niewielkie firmy często nie wiedzą o ataku, dopóki nie doświadczą jego skutków. Nasze doświadczenie pokazuje, że dużo firm tej wielkości nie ma wystarczającej wiedzy i narzędzi, aby skutecznie wykrywać i przeciwdziałać zagrożeniom” – podsumowuje Krzysztof Białek, dyrektor Marketingu i Rozwoju Produktów Cyberbezpieczeństwa.

Badanie zostało przeprowadzone w grudniu 2020 r. przez Kantar Polska na zlecenie Orange Polska. Podczas badania użyto metody wywiadów online (CAWI) z właścicielami i osobami odpowiedzialnymi za IT w 400 firmach SOHO i SME.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *