Jakość sieci w Polsce

Internet

This post is also available in: English

Urząd Komunikacji Elektronicznej postanowił sprawdzić aktualną jakość łączy internetowych. W tym celu od grudnia 2019 r. do maja tego roku dokonał ponad 240 tysięcy pomiarów jakości usług poszczególnych dostawców.

Wyniki pomiarów

Wśród wszystkich dokonanych pomiarów blisko 19 tys. spełniało wymagania zawarte w certyfikowanym przez UKE mechanizmie monitorowania takiego parametru. Pomiar obejmował połączenia stacjonarne i mobilne. Średnia prędkość pobierania danych w przypadku internetu stacjonarnego wyniosła 152,4 Mb/s, a 20,2 Mb/s dla internetu mobilnego. Natomiast jeśli chodzi o wysyłanie, prędkości te wynoszą odpowiednio 59,6 i 9,2 Mb/s.

W porównaniu do poprzedniego badania średnia prędkość internetu w przypadku połączeń mobilnych jest niższa. Jak sami autorzy raportu wskazują, jest to spowodowane pandemią COVID–19, oraz związanymi z tym ograniczeniami, m.in. pracę w trybie zdalnym.

Inea i Orange liderami

Według badania UKE, najwyższą średnią prędkość pobierania jak i wysyłania wśród dostawców stacjonarnych osiągnęła  Inea. Na drugim miejscu znalazła się Toya, a podium uzupełnia UPC Polska. W przypadku internetu mobilnego, najwyższą prędkość uzyskał Orange. Na drugim i trzecim miejscu w rankingu są odpowiednio P4 i T-Mobile.

W badaniu przedstawiono wyłącznie tych operatorów, którzy spełniali wymagania związane z minimalną liczbą pomiarów oraz minimalnego 1% udziału operatora na rynku usług dostępu do internetu.

Wciąż dużo jest jeszcze do poprawy. Jakiś czas temu pisaliśmy na temat badania Nexera, dotyczącego zadowolenia Polaków z jakości łącza internetowego. Wynikało z niego, że jedna czwarta konsumentów chętnie zmieniłaby swojego ISP. Więcej na temat tego badania można znaleźć tutaj: https://ictmarketexperts.com/aktualnosci/co-czwarty-abonent-w-polsce-zmienilby-swojego-isp/

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *