IoT okiem Orange Polska

Na blogu firmowym Grupa Orange zaprezentowała ciekawe dane i interaktywne mapy (Tableau) pokazujące wdrożenia w obszarze Internetu Rzeczy jak również wykorzystania kart SIM do komunikacji machine-to-machine (M2M) w Polsce. W sumie Orange chwali się kilkudziesięcioma wdrożeniami, w większości wspierającymi usługi komunalne lub przedsiębiorstwa.

Przykładem projektu szytego na miarę w obszarze IoT jest system Smart Bike, którego start zapowiadany jest na 1 kwietnia 2019 r. w Ostrołęce. Mieszkańcy otrzymają 35 rowerów wyposażonych w komputer pokładowy, zdalną blokadę koła oraz czujnik ruchu oraz kartę SIM. Pozwoli to na przesyłanie danych przez sieć mobilną Orange do serwerów zarządzających całym systemem. Będą one wykorzystywane do naliczania opłat oraz analizowanie gdzie, kto i jak długo korzysta z rowerów. Inne obszary, na które wskazuje Orange to projekty związane ze Smart Water (dane zbierane z wodomierzy), Smart Energy (we współpracy ze start-upem Teraz Energia), inteligentne ławki oraz systemy inteligentnego oświetlenia ulicznego.

W 26 miastach w Polsce Orange posiada 150 stacjach bazowych obsługujących transmisję danych w technologii LTE-M. W oparciu o tę technologię, Orange zarówno testuje różne prototypowe rozwiązania, jak również we współpracy z partnerami (np. Innogy i miasto Mysłowice) prowadzi bardziej zaawansowane projekty.

Co natomiast warto podkreślić, w przypadku usług IoT, związanych chociażby z licznikami, nie zawsze wewnątrz urządzenia jest karta SIM. Łączność można zapewnić także po łączu stacjonarnym. Jeśli w budynku jest światłowód, można podłączyć do niego koncentrator i przesyłać przy jego pomocy dane do serwerów.

Poza rozwiązaniami end-to-end Orange Polska oferuje karty SIM M2M na potrzeby innych dostawców. Część z nich działa w samochodach, pozwalając na monitoring czy zdalne wezwanie pomocy w razie wypadku. Kolejne służą do zdalnego odczytywania liczników, czujników itp. W takich przypadkach Orange zapewnia jedynie łączność. Według danych operatora w Polsce ok. 40% wszystkich kart SIM M2M – ponad 1,4 mln sztuk – dostarczył Orange. Urządzeń, które z nich korzystają jest więcej, bo jedna karta może obsługiwać kilka liczników czy mierników.

Karty SIM wykorzystywane do komunikacji M2M nie są równomiernie rozłożone w skali kraju. Najwięcej jest w województwie mazowieckim – 16%, śląskim – 15% i wielkopolskim – 10%. Najmniejszy odsetek – nieco ponad 2% na Podlasiu, w województwie świętokrzyskim, a niewiele więcej na Śląsku Opolskim oraz Warmii i Mazurach. Bardziej jednostronna jest statystyka firm, które karty wykorzystują. Ponad 44% zostało kupionych przez biznes z Mazowsza. Kolejne regiony na liście to: Wielkopolska, Śląsk i Małopolska.

IoT w Polsce jest nadal we wczesnej fazie rozwoju. Obecne rozwiązania znajdują zastosowanie głównie w usługach komunalnych i biznesie, na co wpływ może mieć ich cena. Z drugiej strony – najczęściej w oparciu o domową sieć WiFi – są łączone urządzenia smart home. Sieci LTE-M, obecnie testowane przez Orange będą mogły w przyszłości obsłużyć nawet do miliona urządzeń na kilometr kwadratowy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *