Polska utrzymuję pozycję w globalnym rankingu prędkości internetu

8 z 10 - tyle krajów Europy Zachodniej pojawia się w pierwszej dziesiątce państw z najszybszą prędkością pobierania danych na terenie całego świata, jak wynika z zestawienia „Broadband Speed League”, przeprowadzonego przez cable.co.uk we współpracy z M-Lab

This post is also available in: English

Europa zachodnia po raz kolejny okazała się regionem z najszybszym internetem światłowodowym. Aż 8 z 10 krajów z tego regionu pojawia się w pierwszej dziesiątce państw z najszybszą prędkością pobierania danych na terenie całego świata. Polska względem zeszłorocznego rankingu utrzymała swoją pozycję w zestawieniu – tak wynika z analizy „Broadband Speed League”, przeprowadzonego przez cable.co.uk we współpracy z M-Lab.

Polski internet 31 na świecie

Spośród 224 krajów, w których przeprowadzono 1,17 mld pomiarów łącza światłowodowego, Polska znalazła się na 31 miejscu. Jest to ta sama pozycja co rok wcześniej. Zmieniła się jednak mediana przepływności – obecnie wynosi ona 65,8 Mb/s, o niemal 10 Mb/s więcej niż w roku poprzednim. Wynik powstał na podstawie 461 tys. pomiarów z blisko 85,6 tys. unikalnych adresów IP.

Na pierwszym miejscu plasuje się Jersey, dependencja korony brytyjskiej, z prędkością wynoszącą ponad 274 Mb/s. Na drugim miejscu znajduje się Lichtenstein (211 Mb/s), a na trzecim – Islandia (192 Mb/s). Jersey jest również pierwszym na świecie krajem, w którym wszyscy użytkownicy mają dostęp do FTTP. Lichtenstein, natomiast, może szczycić się bardzo wysokim odsetkiem mieszkańców z dostępem do internetu – wynoszącym aż 98%. Islandia podskoczyła z miejsca szóstego na miejsce trzecie – prawdopodobnie dzięki obietnicy rządu, aby dostarczyć połączenie internetowe o prędkości powyżej 100Mb/s dla 99.9% populacji tego kraju.

Europa Zachodnia zdecydowanym liderem

Mediana przepływności w Europie Zachodniej wynosi ok. 91 Mb/s – za nią znajduje się Ameryka Północna (ok. 72 Mb/s) oraz kraje bałtyckie (ok. 68 Mb/s). Europa Wschodnia, z wykluczeniem Rosji i byłych republik ZSSR, zajmuje czwarte miejsce z medianą przepływności o wysokości ok. 46 Mb/s, przy średniej światowej 28 Mb/s. Na pięciu najniższych pozycjach znajdują się państwa z rejonów Afryki Sub-Saharyjskiej, Bliskiego Wschodu, oraz byłych republik ZSSR.

prędkość internetu

Zestawienie „Broadband Speed League” przeprowadzono na 224 krajach i terytoriach, w okresie 12 miesięcy. Łącznie przeprowadzono 1,17 mld pomiarów na ponad 249 mln unikalnych IP. Z zestawień wynika, że średnia globalnej prędkości internetu wciąż wzrasta w szybkim tempie – 20% względem zeszłego roku.

Podobne wpisy