InPost zadebiutuje na giełdzie w Amsterdamie

giełda

This post is also available in: English

InPost, firma kurierska należący do Advent International, zadebiutuje na giełdzie w Amsterdamie. Celem wejścia na giełdę jest wzmocnienie profilu firmy, która chce się rozwijać na arenie międzynarodowej.

Szacowana wartość spółki na giełdzie to blisko 36 mld zł

Operator paczkomatów InPost potwierdził właśnie zamiar wejścia na giełdę. Planowana oferta będzie dotyczyć prywatnej sprzedaży istniejących akcji spółki, skierowanej do wybranych inwestorów instytucjonalnych. W dalszym etapie spółka wystąpi o dopuszczenie akcji do obrotu na giełdzie w Amsterdamie. Pierwsza oferta IPO planowana jest na początek 2021 roku. Według szacunków wycena spółki to 7-8 mld euro (31,3-35,8 mld zł).

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, spółka porozumiała się już z kilkoma inwestorami, którzy zobowiązali się do kupna akcji po ostatecznej cenie emisyjnej za łącznie 1,03 mld euro. Wśród nabywców są BlackRock, Capital World Investors oraz GIC Pte. Pierwszy z nich ma objąć akcję za 430,6 mln euro, natomiast dwaj pozostali za 300 mln euro każdy.

Przy okazji ogłoszenia decyzji o debiucie na amsterdamskiej giełdzie, Advent International potwierdził, że w ostatnim czasie kilka firm prywatnych złożyło propozycję przejęcia InPost. Jednak zdaniem właścicieli firmy kurierskiej, w obecnej chwili bardziej opłacalne jest wybrać ścieżkę IPO, która pozwoli uzyskać większą wartość firmy na rynku.

Amsterdam po brexicie miejscem notowań europejskich spółek

31 grudnia 2020 r. zakończył się okres przejściowy dla Wielkiej Brytanii na opuszczenie Unii Europejskiej. Oznacza to, że od nowego roku państwa należące do Zjednoczonego Królestwa traktowane są jako kraje trzecie, które nie podlegają europejskim organom regulacyjnym. Obecna sytuacja może skomplikować transakcje największych europejskich inwestorów. Dlatego po brexicie, Amsterdam jest uważany za preferowaną lokalizację notowań dla międzynarodowych inwestorów.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *