Innowacyjność polskiej branży IT na tle globalnym

branża-IT-innowacje

Polska branża IT jako taka jest sektorem dynamicznie rozwijającym się, a jej innowacyjność jest na wysokim poziomie. W dużej mierze jest to zasługą globalnych gigantów IT lokujących swoje oddziały w Polsce. Niemniej jednak są obszary w stricte rodzimej branży IT, gdzie Polskę wskazuje się jako jednego z liderów na rynku globalnym. Znamiennym przykładem jest branża polskiego GameDev’u.

Innowacje w Polsce tworzone rękami zagranicznych gigantów

Polska branża IT jako taka jest sektorem dynamicznie rozwijającym się, a jej innowacyjność jest na wysokim poziomie. Przecież to w Polsce powstają w ostatnim czasie jedne z największych centrów innowacji i rozwoju oraz hubów IT na świecie, gdzie swoje oddziały lokują zagraniczni giganci. Ale właśnie może w tym nierzadko tkwi problem, jeśli chodzi o rankingowanie nas jako kraju w skali globalnej. Bo te wynalazki/innowacje powstają bardzo często w środowisku międzynarodowym. Więc de facto pojawia się tutaj pytanie o technologiczną suwerenność Polski i rozwój własnych produktów.

Mocny ekosystem startupów

Równolegle ekosystem startupów mamy w Polsce mocno rozbudowany i coraz silniej bazujący na innowacjach. Polskie firmy przeznaczają coraz więcej środków finansowych na badania rozwojowe oraz skupiają się na rzeczywistych potrzebach klientów. Co ważne, w dużym odsetku firmy koncentrują się na eksporcie swoich rozwiązań. Nierzadko jednak ich mała widoczność na rynku światowym to efekt większej skali, doświadczenia i monopolizacja rynku przez globalnych gigantów.

Polska innowacyjność widoczna globalnie, ale wybiórczo

Niemniej jednak są obszary w polskiej branży IT, gdzie Polskę wskazuje się jako jednego z liderów na rynku globalnym. Na wysokim poziomie są rozwiązania dla sektora bankowego i fintech, ale też gry tworzone przez polskich producentów, głównie na eksport – jeśli można uznać to za innowacje, ale zdaniem PMR tak. Znamiennym przykładem jest niegdysiejszy polski startup CD Projekt, który przez lata inwestując w technologie, jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych deweloperów gier na świecie. 95% przychodów ze sprzedaży spółki pochodzi z eksportu. CD Projekt jest obecnie najwyżej wycenianą krajową spółką na warszawskiej GPW (kapitalizacja na poziomie 36,5 mld zł). W ostatnich miesiącach swoją kapitalizacją CD Projekt przeskoczył takie spółki jak PKO BP, PZU czy PKN Orlen. Co więcej, CD Projekt pod względem wartości rynkowej to producent gier nr 2 w Europie. Liderem rynku jest francuski Ubisoft (kapitalizacja na poziomie 37,2 mld zł). Warto jednak dodać, że 19 maja 2020 r. kapitalizacja CD Projektu „na chwilę” przeskoczyła wartość Ubisoftu.

Innym przykładem może być również krakowski Comarch, który w sferze internetu rzeczy chce być istotnym graczem w skali globalnej. W związku z tym posiada własną halę laboratoryjno-produkcyjną IoT Lab, poświęconą tej gałęzi biznesu. Comarch zajmie się m.in. rozwiązaniami z zakresu inteligentnych oświetleń czy telemedycyny.

Obecnie na rynku globalnym sukcesy polskich firm są więc widoczne, ale wybiórczo. Zdaniem PMR podobna tendencja utrzyma się również w dłuższej perspektywie i na razie nie powinno spodziewać się masowego zastosowania polskich rozwiązań na skalę światową, jak ma to chociażby miejsce w przypadku Google czy Microsoft. Niemniej jednak inwestycje w polskiej branży IT w kolejnych latach będą coraz większe. Wymusi to na firmach postępujący trend transformacji biznesu.

Globalizacja a suwerenność technologiczna

 Globalizacja i duża mobilność społeczeństwa powodują, że granice innowacyjność w branży IT, jeśli chodzi o ścisły podział na regiony, powoli się zacierają. Tym bardziej w kontekście globalnych firm, które podejmują ekspansję na rynkach zagranicznych. Z drugiej strony „krajowość” wynalazków jest istotna z punku widzenia rozwoju i konkurencyjności gospodarki każdego z państw, więc ich sens zostaje podtrzymany. Oczywiście jeśli chodzi o prawa patentowe wynalazku opracowanego w gronie międzynarodowym, to należą one wówczas do matki spółki firmy działającej globalnie i kraju, w którym jest ona prawnie zarejestrowana. W efekcie, zdaniem PMR, sposób, w jaki patrzymy na daną innowację, zależy od przyjętej perspektywy. Z punktu widzenia gospodarczego powinna mieć ona wymiar krajowy, z kolei patrząc przez pryzmat biznesu jako takiego liczy się przede wszystkim brand i zespół tworzących go ludzi.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *