Huawei planuje zainwestować w Polsce 3 mld zł

huawei telefon

This post is also available in: English

Huawei, chińska międzynarodowa firma zajmująca się rozwiązaniami informatycznymi, sprzętem telekomunikacyjnym i usługami, ogłosiła plany zainwestowania dodatkowych 3 mld zł w ciągu najbliższych pięciu lat na polskim rynku. Ostateczna wartość inwestycji będzie jednak zależeć od decyzji polskiego rządu dotyczącej zgody i stopnia zaangażowania w działania korporacji związane z rozwojem sieci 5G w kraju.

Do tej pory Huawei zainwestował w Polsce ponad 5 mld zł, co przekłada się na 630 mln zł w podatkach. W styczniu 2019 r. spółka ogłosiła plany zainwestowania dodatkowych 2 mld zł na polskim rynku. Oznacza to, że łączna kwota inwestycji chińskiego giganta w polski rynek może wzrosnąć o dodatkowe 5 mld zł.  

Warto zauważyć, że polski rząd zamierzał do końca czerwca 2019 r. podjąć decyzję o potencjalnym odsunięciu Huawei z udziału w budowie sieci 5G i związanej z nią infrastruktury w kraju, jak podaje Karol Okoński, Pełnomocnik Rządu do spraw Bezpieczeństwa Cybernetycznego. Departament Cyfryzacji jak dotąd wciąż nie zajął się tą kwestią.

Po spotkaniu z chińskim prezydentem Xi Jinping na szczycie G20 w czerwcu 2019 r. Donald Trump ogłosił zawieszenie zakazu handlu z Huawei w odniesieniu do braku bezpieczeństwa zapewnianego przez urządzenia firmy, jak również złagodzenie sankcji nałożonych na przedsiębiorstwo.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *