Home office wpływa na relacje w pracy

home office

This post is also available in: English

Według ostatniej ankiety przeprowadzonej przez CBRE coraz mniej pracowników zdecydowałaby się na pracę wyłącznie w trybie zdalnym. Jedną z głównych przyczyn zmiany nastawienia jest pogorszenie relacji z kolegami z pracy.

Koniec marzeń o pracy wyłącznie w trybie zdalnym

Ankieta przeprowadzona wśród kandydatów biorących udział w rekrutacji Grafton Recruitment w 2020 roku wykazała, że ​​o ile nowy pracodawca zapewnia mieszany model pracy, 61% badanych pracowników jest skłonnych zmienić pracę na podobną do obecnej. Zdaniem Mikołaja Sznajdera, dyrektora działu powierzchni biurowych w CBRE, większość z nas po roku spędzonym na home office tęskni za biurem, a w szczególności na spędzaniu czasu z naszymi znajomymi z pracy. Dlatego obecnie na wyłącznie zdalny tryb pracy zdecydowałoby się tylko 25% ankietowanych. Co dziesiąty badany zgadza się na pracę tylko w biurze, a prawie 65% chce pracować stacjonarnie, ale z możliwością pracy zdalnej 2-3 dni w tygodniu.

,,Aktualnie kandydaci do pracy zakładają, że skoro jest pandemia, to praca zdalna jest oczywistością. Chcą tak pracować cały czas albo chcą sami decydować, ile dni pracują zdalnie. Dla kandydata praca zdalna to przejaw elastyczności i troski pracodawcy. Ten trend się umocni, choć pewnie oczekiwanie pracy zdalnej przez więcej niż 3 dni w tygodniu będzie rzadkością” – mówi Joanna Wanatowicz, Business Director, Grafton Recruitment.

Pogorszenie relacji w pracy

Jednym z głównych powodów zmiany nastawienia do home office jest pogorszenie relacji z współpracownikami. Blisko 20% pracowników potwierdza, że praca zdalna wpłynęła negatywnie na relacje z kolegami z pracy. Tylko 5% stwierdziło, że te relacje uległy poprawie, podczas gdy 75% nie widziało lub nie potrafiło określić różnic w relacjach.

Badanie przeprowadzono na próbie N=299 osób. Byli to kandydaci, którzy brali udział w rekrutacji Grafton Recruitment w 2020 r. Wśród pytanych 53% stanowiły kobiety, a 47% mężczyźni. 65% pytanych to specjaliści, a 14% stanowili menedżerowie. Badanie przeprowadzono 2-7 grudnia 2020 r.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *