Hawe Telekom nadal w postępowaniu sanacyjnym

W połowie stycznia bieżącego roku Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił postanowienie o umorzenie postępowania uzdrawiającego spółkę Hawe Telekom, kontrolowaną przez Mediatel, a pośrednio przez Hawe (w restrukturyzacji). Stało się to na wniosek Grupy Lotos. Tym samym wcześniejsza decyzja o zakończeniu postępowania restrukturyzacyjnego w HAWE Telekom stała się nieważna. Nie są znane oficjalne motywy nagłego zainteresowania Hawe Telekom przez Grupę Lotos. Firma paliwowa ogranicza się w tym względzie do zapewnienia, że działa we własnym interesie.  Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że Hawe Telekom jest winne Lotosowi kilkadziesiąt tysięcy złotych tytułem niezapłaconych rachunków za paliwo.

Decyzja sądu odwoławczego podtrzymuje możliwość kontynuacji postępowania naprawczego Hawe Telekom oraz wprowadzenia do spółki inwestora. Na rynku pojawiają się głosy, że przejęciem Hawe Telekom ponownie interesuje się Exatel, podlegający Ministerstwu Obrony Narodowej.  Obawy Exatela ma budzić jednak  brak informacji o zasobach sieciowych i umowach dotyczących Hawe Telekom. Równolegle mówi się o zainteresowaniu spółką przez fundusz inwestycyjny, prawdopodobnie z chińskim kapitałem.

Prezes firmy, Paweł Paluchowski przyznaje, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy doszło do znaczącego zbliżenia stanowisk zarządu oraz największych wierzycieli co do sposobu restrukturyzacji poprzez wprowadzenie do spółki inwestora, który spłaciłby znaczącą część długu i zapewniłby Hawe Telekom środki na dalsze inwestycje. Największymi wierzycielami Hawe Telekom są  Agencja Rozwoju Przemysłu i Grupa Orange (spółka TP Teltech). Spółka jest winna wierzycielom ok. 160-170 mln zł.

Hawe Telekom zapewnia, że będąc w sanacji, rozwija swoją działalność operacyjną, obsługuje kontrakty zawarte z klientami oraz poszerza możliwości swojej ogólnopolskiej sieci światłowodowej. W opinii zarządu Hawe Telekom jest w lepszej sytuacji finansowo-rynkowej niż na początku procesu restrukturyzacji. W 2017 r. firma miała ok. 26 mln zł przychodów (spadek o 9% r/r), ok. 9 mln zł zysku operacyjnego, i nieco ponad 16 mln zł straty netto – wynika ze skonsolidowanego sprawozdania spółki. W 2017 r. w największym stopniu, bo o jedną czwartą stopniały przychody operatora z dzierżawy włókien optycznych – najbardziej przychodowej kategorii działalności spółki (50% wpływów). W 2017 r. wzrosły natomiast wpływy firmy ze sprzedaży kolokacji, z serwisu włókien oraz leasingu włókien optycznych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *