GUS: Rośnie znaczenie mobilnego internetu szerokopasmowego

statystyki - telefon - wykres

This post is also available in: English

Główny Urząd Statystyczny opublikował kolejną edycję badania ,,Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2021 r.”, z którego wynika, że w Polsce o 2% więcej gospodarstw domowych posiada dostęp do internetu w porównaniu do 2020 r. Szczególnie na znaczeniu zyskuję dostęp do sieci w modelu ,,mobilny szerokopasmowy”, z którego korzysta o 5% więcej gospodarstw. W przypadku przedsiębiorstw, z płatnych usług w chmurze korzysta już 28,7% firm . Jednak coraz mniej z nich decyduję się na takie rozwiązania jak przechowywanie plików, hosting baz danych czy moc obliczeniowa potrzebna do korzystania z aplikacji.

W Polsce dostęp do internetu posiada 92,4% gospodarstw domowych, o 2% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Różnica w dostępie do internetu jest widoczna w przypadku modelu łącza. W br. wskaźnik mobilnego łącza szerokopasmowego wzrósł o 5,3% do poziomu 72%. Z kolei odsetek gospodarstw domowych korzystających ze stacjonarnego szerokopasmowego Internetu utrzymuje się na podobnym poziomie (wzrost o 1,1% do 68,8%).

Dostęp do internetu

Wskaźnik bliski 100% (99,7%) jest typowy dla gospodarstw domowych z dziećmi. Natomiast odsetek rodzin bezdzietnych, które mają dostęp do Internetu, wynosi 88,8%. Z kolei zaciera się granica dostępu do internetu między dużymi miastami a obszarami wiejskimi. Proporcje w 2021 roku wyniosą odpowiednio 93,8% i 91,8%.

Wzrost penetracji internetem przekłada się również na większy odsetek osób załatwiających urzędowe sprawy za pomocą sieci. Z tej możliwości w 2021 r. skorzystało 47,5% Polaków. Ponownie najpopularniejszą usługą urzędową okazało się wysyłanie wypełnionych formularzy (39,9%). Blisko dwie trzecie osób korzysta także z opcji wyszukiwania informacji na stronach urzędowych.

Poczta i oprogramowanie biurowe to główne usługi w chmurze stosowane przez firmy w Polsce

W 2021 r. już 95,3% przedsiębiorstw wykorzystywało przynajmniej jeden ze środków bezpieczeństwa ICT. Z kolei z płatnych usług w chmurze obliczeniowej korzystało 28,7% przedsiębiorstw, z czego duże przedsiębiorstwa odpowiadały za 69,7% tej bazy, a małe firmy za 24,4%. Ponownie najpowszechniejszym rozwiązaniem, stosowanym przez 22,6% firm, jest usługa poczty elektronicznej. Równocześnie odnotowała ona największy wzrost względem poprzedniego badania (z poziomu 18,3%). Mniejszą popularnością względem 2020 r. cieszą się z kolei takie rozwiązania jak przechowywanie plików w chmurze, hosting baz danych czy potrzebna moc obliczeniowa do korzystania z aplikacji.

chmura GUS

Z danych GUS wynika, że ​​w 2021 roku 18,7% firm w Polsce korzystało z Internetu Rzeczy, co stanowi wzrost o 2,1% w stosunku do roku poprzedniego. Podobnie jak w przypadku usług chmurowych, odsetek dużych przedsiębiorstw korzystających z takich rozwiązań jest znacznie wyższy. Internet Rzeczy jest wykorzystywany przez 11,5% firm do logistyki, a kolejne 11,3% firm wykorzystuje go do zabezpieczania pomieszczeń.

Podobne wpisy