GUS: Co czwarta firma w Polsce korzysta z płatnych usług w chmurze

centrum-przetwarzania-danych

This post is also available in: English

Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 r. w Polsce z płatnych usług w chmurze korzysta już co czwarte przedsiębiorstwo. Ponad 95% organizacji stosuje również środki bezpieczeństwa ICT, z których najczęściej są to aktualne aktualizacje oprogramowania.

Chmura

Z tegorocznego badania „Społeczeństwo informacyjne w Polsce 2020” wynika, że ​​prawie co czwarta firma w Polsce wykorzystuje usługi chmurowe w swojej organizacji (wzrost o 6,9% w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem). Wśród usług świadczonych w chmurze najpopularniejsza jest poczta elektroniczna, z której w 2020 r. korzysta 18,3% przedsiębiorstw (wzrost o 5,4% w stosunku do ubiegłego roku). Popularne są również usługi chmurowe związane z oprogramowaniem biurowym. W tym roku z tego typu usługi korzysta 15,7% firm, o 5% więcej względem 2019 r. Podium wśród najpopularniejszych usług chmurowych w Polsce uzupełnia usługa przechowywania danych (12,9% w porównaniu do 9,5% w 2019 r.). Ponad 7% firm korzysta również z robotów, a 16,6% z urządzeń lub systemów w ramach tzw. Internetu rzeczy.

Według danych GUS w Polsce niemal co piąte przedsiębiorstwo wykorzystuje otwarte dane publiczne (17,5%) w swojej organizacji. Największym zainteresowaniem charakteryzuję się branża o tematyce gospodarczo-finansowej (15,6%). Inne kategorie uwzględnione w badaniu to: Transport (6,7%), Środowisko (6,3%) oraz Dane przestrzenne (6,3%).

Bezpieczeństwo ICT

W 2020 r. ponad 95% przedsiębiorstw stosowało środki bezpieczeństwa ICT, czyli o 8% więcej niż w poprzednim roku. Najczęściej w tym celu korzystano z bieżących aktualizacji oprogramowania i uwierzytelniania silnym hasłem (odpowiednio 83,1% i 78,0%). Niemal co trzecie przedsiębiorstwo w Polsce korzysta również z kontroli dostępu do firmowej sieci, a sześć na dziesięć organizacji wykonuje zapasowe kopie danych i przekazuje je do innych lokalizacji.

GUS podaje także dane dotyczące zatrudniania specjalistów w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. W 2020 r. ponad 25% firm w Polsce zatrudniało takie osoby. Najczęściej świadczyły swoją pracę dla dużych podmiotów (83,3% przedsiębiorstw o liczbie pracujących 250 i więcej osób), a najmniejsze zapotrzebowanie na takich pracowników odnotowano wśród jednostek małych (19,1% przedsiębiorstw o liczbie pracujących 10-49 osób).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *