Gumtree.pl.: home office zaciera granice między pracą a życiem prywatnym

praca zdalna- komputer

This post is also available in: English

Według 42% pracowników umysłowych pracujących zdalnie, home office zaciera granicę między obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym. Z jednej strony daje możliwość spędzania większej ilości czasu z rodziną oraz możliwość dostosowania godzin pracy do własnych potrzeb. Z drugiej strony, pracownicy zwracają uwagę na problem, jak trudna do zorganizowania jest praca zdalna z dzieckiem w domu.

Obowiązki domowe to główne rozpraszacze

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gumtree.pl. blisko połowa pracowników (42%) posiadających możliwość pracy zdalnej uważa, że home office zaciera granicę między obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym. Dla 17% badanych, istotny problem stanowi koncentracja podczas pracy. Wśród najczęściej wymienianych rozpraszaczy pracownicy wskazywali na obowiązki domowe; takie jak opieka nad dziećmi lub sprzątanie. Respondenci równie często podkreślali aspekt oglądania telewizji podczas wykonywania obowiązków zawodowych.

W badaniu pracownicy mieli również możliwość wskazania pozytywnych elementów związanych z pracą z domu. Ponad połowa (54%) dostrzega takie elementy. Są to między innymi: możliwość spędzenia większej ilości czasu z dziećmi oraz rodziną, elastyczne godziny lub wybór przestrzeni do pracy w dowolnym miejscu. Dla 44% praca zdalna jest pewnego rodzaju urozmaiceniem, który chroni przed wypaleniem zawodowym.

Przejście w pełni na pracę zdalną od początku budziło wiele emocji, zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Z jednej strony zrodziła się radość, że będziemy mieli okazję pracować z miejsca, które jest dla nas najwygodniejsze. Z drugiej zaś strony pojawiał się problem, ponieważ pracodawcy kontaktowali się z pracownikami poza wyznaczonymi godzinami pracy, a w ten sposób zaczęła zacierać się granica między pracą a sferą prywatną” – skomentowała koordynator ds. komunikacji Gumtree.pl Katarzyna Merska.

Brak odpowiednich regulacji prawnych

Autorzy badania zwrócili również uwagę, że choć wielu pracodawców przyjęło tę formę pracy, to do dziś Kodeks pracy nie reguluje przepisów odnośnie home office. Wśród istotnych kwestii które powinny znaleźć się w przepisach, badani wskazywali: wymiar godzinowy pracy zdalnej, ustalenie zasad korzystania ze służbowego sprzętu czy wymóg zawarcia pracy zdalnej w umowie. Według zapowiedzi wiceministra rozwoju, prace nad uregulowaniem pracy zdalnej w kodeksie pracy mają zacząć obowiązywać jeszcze w I kwartale 2021 r.

Na temat przyszłości pracy zdalnej pisaliśmy jakiś czas temu. Zdaniem CBRE Group praca zdalna zostanie z nami dłużej, jednak już część pracowników tęskni za pracą w biurze. Na pytanie, jaki jest optymalny model wykonywania pracy, większość odpowiada, że mieszany. Więcej informacji na temat tego badania możesz znaleźć tutaj: https://ictmarketexperts.com/aktualnosci/praca-zdalna-na-dluzej/

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *