Grupa INEA dzieli się na hurt i detal

INEA-Fiberlink-hurt

This post is also available in: English

Grupa INEA stworzyła infrastrukturalną markę Fiberhost. Nowa marka skupiona jest na świadczeniu usług hurtowych dla operatorów telekomunikacyjnych w oparciu o otwarte sieci światłowodowe. Okazuje się, że to początek trendu podziału operatorów na stricte hurtowych i detalicznych.

Infrastrukturalna marka Fiberhost

Grupa INEA poinformowała o wydzieleniu ze swoich struktur biznesowych brandu Fiberhost odpowiedzialnego za pion usług hurtowych. Utworzenie infrastrukturalnej marki Fiberhost i skupienie wokół niej wszystkich działań hurtowych jest kolejnym krokiem zmierzającym w kierunku formalnego podziału działalności INEA na dwie części: detaliczną i hurtową. Od tej pory Fiberhost jest brandem, pod którym na otwartych sieciach światłowodowych świadczone są usługi hurtowe dla operatorów telekomunikacyjnych.

Marką infrastrukturalną Fiberhost objęto sieci światłowodowe typu FTTH wybudowane w ramach inwestycji własnych INEA SA oraz programów współfinansowanych ze środków unijnych. Aktualny zasięg Fiberhost to blisko 500 tys. gospodarstw domowych zlokalizowanych w Wielkopolsce, ale także wyspowo w woj. kujawsko-pomorskim, mazowieckim, lubelskim, łódzkim i śląskim. Równolegle postępują prace nad zwiększeniem zasięgu działania spółki, który docelowo ma objąć 1,2 mln gospodarstw domowych.

Według informacji branżowego serwisu Telko.in, w dłuższym okresie Grupa INEA planuje sprzedaż detalicznej działalności operatorskiej, skupiając się wyłącznie na pionie hurtowym i dzierżawie posiadanej infrastruktury światłowodowej. Inną opcją jest wydzielenie działalności detalicznej INEI i przeniesienie jej do innej spółki.

Obecnie z otwartej sieci światłowodowej Fiberhost (wcześniej INEA) korzystają Orange Polska, T-Mobile, UPC, INEA oraz RFC.

Granice między hurtem a detalem coraz bardziej wyraźne

W opinii ekspertów branżowych na rynku telekomunikacyjnym dokonuje się coraz większa specjalizacja. W związku z czym podział na operatorów czysto hurtowych, świadczących usługi innym ISP, i detalicznych, wyspecjalizowanych w ofercie dla klientów końcowych, jest tylko kwestią czasu. W Europie ten trend jest już wyraźny. Wiąże się to z osiągnięciem większej skuteczności świadczonych usług w dobie rosnących potrzeb abonentów przy koncentracji tylko na jednym obszarze działania. Kluczowe w tym względzie jest to, że segment hurtowej działalności infrastrukturalnej na rynku telekomunikacyjnym w Polsce mocno zyskuje na znaczeniu, głównie w kontekście rozwoju standardu FTTH. Równolegle współdzielenie sieci operatorów znajduje coraz większe uzasadnienie ekonomiczne, a powielanie infrastruktury telekomunikacyjnej traci sens.

Swoje aktywa hurtowe i detaliczne porządkują nie tylko operatorzy stacjonarni i właściciele infrastruktury światłowodowej, ale także operatorzy sieci komórkowych. W 2018 r. nastąpiło przeniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki Polkomtel, obejmującej m.in. aktywną i pasywną infrastrukturę telekomunikacyjną, do spółki Polkomtel Infrastruktura, należącej w 100% do Grupy Cyfrowego Polsatu. W tej samej spółce znajdują się również obszary infrastruktury przeniesione wcześniej ze spółek Aero2 oraz Sferia. Podstawowym przedmiotem działalności spółki Polkomtel Infrastruktura jest działalność obejmująca zwłaszcza budowę oraz utrzymanie infrastruktury telekomunikacyjnej niezbędnej do świadczenia usług telekomunikacyjnych oraz dzierżawę tej infrastruktury, w tym traktów światłowodowych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *