Grupa Cyfrowego Polsatu liderem po przejęciu Interii

apps-blur-button

This post is also available in: English

Grupa Cyfrowego Polsatu (GCP) jest jedynym podmiotem dopuszczonym do negocjacji przy przejęciu Grupy Interia. Jeśli przejęcie dojdzie do skutku, może dojść do zmiany lidera rankingu wydawców, z których korzysta najwięcej internautów w Polsce.

Cyfrowy Polsat ma wyłączność

W nawiązaniu do wcześniej informacji, podanej 17 marca 2020 r. w sprawie złożenia przez Telewizję Polsat oferty zakupu spółek należących do Grupy Interia, Zarząd GCP, poinformował oficjalnie, że w dniu 21 marca 2020 r. niemiecki koncern Bauer Media (właściciel Grupy Interia od 12 lat) udzielił GCP wyłączności na prowadzenie negocjacji w celu zawarcia transakcji. Spółka zaznaczyła w komunikacie, że proces negocjacji jest nadal na wczesnym etapie, a ich wynik oraz prawdopodobieństwo ich pozytywnego zakończenia są niepewne.

Przychody Grupy Interia w 2018 r. wyniosły 114,3 mln zł (wzrost o 4,8% rok do roku), a zysk netto – 22,26 mln zł. W tym okresie spółka miała 382 pracowników.

Zmiana lidera w liczbie internautów ogółem

Cyfrowy Polsat nie był do tej pory mocno zaangażowany w rozwój mediów internetowych. Z danych Gemius za styczeń 2020 wynika, że Interia miała w skali miesiąca zasięg 18,5 mln internautów, co było szóstym wynikiem w Polsce. Liderem jest Google z 26,5 mln internautów, na kolejnych miejscach znajdują się Wirtualna Polska, Facebook i Grupa Ringier Axel Springier (właściciel m.in. Onet.pl) – każdy z nich dysponuje bazą użytkowników przekraczającą 21 mln. Piąty jest serwis youtube z wynikiem blisko 20 mln. 16 pozycję w rankingu zajmuje natomiast Grupa Cyfrowego Polsatu z 9,3 mln odwiedzających.

Przynajmniej teoretycznie przejęcie interii powinno oznaczać zmianę na pozycji lidera, jeśli chodzi o liczbę internautów ogółem. Oczywiście zarówno w przypadku liczby odsłon ogółem, zasięgu czy średniej liczby odwiedzających dziennie, pozycja czołówki, na czele z Google pozostaje niezagrożona. Z danych Gemius wynika, że Interia.pl jest siódmą z najczęściej odwiedzanych witryn w Polsce. Dziennie na portal zaglądało w styczniu średnio 2 mln internautów. Grupa Interia.pl to również serwisy tematyczne: Pomponik.pl, Smaker.pl, Swiatseriali.interia.pl i kilka mniejszych.

Interia w centrum danych Onet?

Na początku stycznia Netia, której większościowym udziałowcem jest GCP, poinformowała o przejęciu centrum danych Onet w Krakowie. Z informacji PMR Market Experts wynika natomiast, że wieloletnim dostawcą usług kolokacyjnych dla Grupy Interia jest Comarch, który dysponuje swoimi centrami danych na kampusie przy ul. Życzkowskiego w Krakowie. Ewentualna transakcja przejęcia Interii będzie najprawdopodobniej wiązać się również docelowo z migracją zasobów serwerowych wydawcy do centrum danych kontrolowanego przez GCP.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *