Grupa Cyfrowego Polsatu i Asseco Poland – dwóch gigantów łączy siły

This post is also available in: English

Grupa Cyfrowego Polsatu kupiła mniejszościowy pakiet akcji Asseco Poland. Wydarzenie to jest z pewnością jednym z najważniejszych w branży ICT w Polsce w 2019 roku, a na pewno najmniej spodziewanym.

Wezwanie warte ponad 1,1 mld zł zakończone sukcesem

Cyfrowy Polsat poinformował, że ogłoszone 18 grudnia 2019 r. wezwanie na zakup akcji spółki Asseco Poland zakończyło się sukcesem. W dniu 27 grudnia 2019 r. została podjęta decyzja o nabyciu łącznie 18 178 386 akcji Asseco, reprezentujących 21,9% kapitału zakładowego spółki Asseco i uprawniających do wykonywania 21,9% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki. Ponieważ cena jednej akcji na wezwaniu została ustalona na 65 zł, całkowita wartość transakcji to ponad 1,18 mld zł. Blisko 99% akcji Cyfrowy Polsat kupił bezpośrednio, a pozostałe przez Reddev Investments Limited, podmiot kontrolowany przez Pana Zygmunta Solorza. Oficjalne przeniesienie własności i rozliczenie transakcji nastąpiło 30 grudnia 2019 r.

To nie jest wrogie przejęcie

Warto podkreślić, że transakcja nie ma charakteru wrogiego przejęcia. Od początku była uzgodniona z Asseco Poland. W momencie ogłoszenia wezwania, Adam Góral, jeden z głównych akcjonariuszy i prezes Asseco Poland, w liście do akcjonariuszy zwrócił się do nich z prośbą o pozytywną reakcję na ofertę Cyfrowego Polsatu dotyczącą zakupu akcji Asseco Poland.

„Ostatnie dni bieżącego roku okazały się bardzo emocjonujące. Zarząd Cyfrowego Polsatu zwrócił się do nas z propozycją rozpoczęcia rozmów w sprawie zacieśnienia współpracy w zakresie budowy i obsługi przez Asseco Poland systemów informatycznych dla poszczególnych firm tworzących Grupę. Asseco Poland dysponuje zarówno produktami, jak i potencjałem merytorycznym, który mógłby doprowadzić Grupę Cyfrowego Polsatu do najlepszych rozwiązań w sferze IT, dlatego propozycję tę przyjęliśmy z wielką satysfakcją” – napisał Adam Góral w liście opublikowanym na stronie internetowej Asseco Poland.

Zgodnie z naszymi przewidywaniami wezwanie ostatecznie zakończyło się sukcesem. Pod poniższym linkiem dyskusja analityków w momencie ogłoszenia wezwania – decyzja na pewno nie było spodziewana przez rynek.

Szukanie synergii dla obu stron

Cyfrowy Polsat i Asseco Poland nie planują połączenia i mają nadal działać autonomicznie, ale ich wspólny potencjał umożliwi stworzenie oferty zaawansowanych usług telekomunikacyjnych i informatycznych. Dla Grupy Cyfrowego Polsatu Asseco będzie głównym partnerem technologicznym, wspierającym rozwój i utrzymanie systemów IT.  PMR ocenia całą transakcję pozytywnie.

cps-asseco-liderzy
Źródło: Grupa CPS

Korzyści Cyfrowego Polsatu

Naszym zdaniem Cyfrowy Polsat agreguje w ten sposób kompetencje potrzebne w długim terminie w kontekście choćby wdrożeń i projektów na rynku B2B z wykorzystaniem sieci 5G. Asseco to bardzo rozpoznawalna marka, również jeśli chodzi o segment publiczny. Poza tym, nawet wewnętrzne potrzeby w obszarze IT Cyfrowego Polsatu uzasadniają szukanie strategicznego partnera technologicznego (usługi IT, rozwój oprogramowania i systemów własnych), a takim Asseco na pewno jest.

cps-group-IT-w-liczbach
Źródło: Grupa CPS

Trzeba podkreślić, że Cyfrowy Polsat jest bardzo aktywny w obszarze M&A i postępuje pragmatycznie łącząc synergie kosztowe z możliwością rozwoju portfolio produktowego. Jeszcze nie tak dawno zainwestował w Netię, wskazując właśnie na zyski w dwóch obszarach. Po pierwsze, była to okazja do rozwoju biznesu w oparciu o nowe rynki produktowe, ale także perspektywa zwiększenia zasięgu w obszarach geograficznych do tej pory słabo spenetrowanych przez operatora (aglomeracje, duże miasta, klienci biznesowi w usługach stacjonarnych). Po drugie, atut operacyjny w postaci rozległej sieci szkieletowej Netii, którą można wykorzystywać na potrzeby dosyłu sygnału do wież i masztów CPS (co ma szczególne znaczenie przy wdrażaniu technologii 5G).

Korzyści Asseco Poland

Cyfrowy Polsat ze swoimi zasobami infrastrukturalnymi i sieciowymi, jak również pozycją rynkową i rozpoznawalną marką, to poważny partner dla Asseco Poland. Nie chodzi już nawet o fakt realizacji zleceń na rzecz Grupy CPS, ale wspólny rozwój usług w obszarach styku telekomunikacji i IT. Jako przykład niech posłuży komercjalizacja sieci 5G – inteligentne miasta, przemysł 4.0, cyberbezpieczeństwo czy big data to tylko przykłady obszarów gdzie można szukać korzyści z partnerstwa z dużym operatorem komórkowym.

Na marginesie można dodać, że Asseco było jednym z podwykonawców przy zakończonym koniec końców ugodą niedokończonym kontakcie Grupy CPS z Huawei. Nie jest wykluczone, że to doświadczenie przyspieszyło ogłoszenie wezwania na akcje Asseco Poland. Inwestycja ma jednak na pewno dużo bardziej strategiczny charakter.

Liderzy rynków z przychodami 9,5 mld zł każdy

Asseco Poland i Grupa Cyfrowego Polsatu to podmioty o podobnej skali działalności mierzonej przychodami. W skali roku ich sprzedaż to ok. 9,5 mld zł licząc ogół aktywów. Zupełnie inny jest charakter prowadzonej działalności.

Asseco Poland specjalizuje się w produkcji i rozwoju oprogramowania. Spółka jest notowana na GPW od 1998 r. Jest to największy dostawca usług IT, integrator i producent oprogramowania na zamówienie z polskim kapitałem i największy tego typu dostawca w regionie środkowo-europejskim. Asseco jest też szóstym największym dostawcą oprogramowania w Europie. Ponad połowę przychodów grupy stanowią rozwiązania własne. Przed transakcją Adam Góral miał 9,74% akcji Asseco Poland. Aviva OFE Santander 14,97%, OFE PZU 5,16%, a NN OFE 5,03%. Pozostali akcjonariusze kontrolowali łącznie 65,11% akcji rzeszowskiej spółki, w tym Cyfrowy Polsat – 1,055%.

Cyfrowy Polsat i Polkomtel tworzą zintegrowaną grupę medialno-telekomunikacyjną i są jednym z liderów rynku telekomunikacyjnego w Polsce (drugi największy pod względem przychodów podmiot po Orange Polska). Akcje Cyfrowego Polsatu są notowane na GPW od 2008 r. Większość jest kontrolowana przez Zygmunta Solorza.

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.