Grupa Cyfrowego Polsatu i Asseco Poland – dwóch gigantów łączy siły

cyfrowy-polsat-asseco-alliance_1

This post is also available in: English

Grupa Cyfrowego Polsatu kupiła mniejszościowy pakiet akcji Asseco Poland. Wydarzenie to jest z pewnością jednym z najważniejszych w branży ICT w Polsce w 2019 roku, a na pewno najmniej spodziewanym.

Wezwanie warte ponad 1,1 mld zł zakończone sukcesem

Cyfrowy Polsat poinformował, że ogłoszone 18 grudnia 2019 r. wezwanie na zakup akcji spółki Asseco Poland zakończyło się sukcesem. W dniu 27 grudnia 2019 r. została podjęta decyzja o nabyciu łącznie 18 178 386 akcji Asseco, reprezentujących 21,9% kapitału zakładowego spółki Asseco i uprawniających do wykonywania 21,9% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki. Ponieważ cena jednej akcji na wezwaniu została ustalona na 65 zł, całkowita wartość transakcji to ponad 1,18 mld zł. Blisko 99% akcji Cyfrowy Polsat kupił bezpośrednio, a pozostałe przez Reddev Investments Limited, podmiot kontrolowany przez Pana Zygmunta Solorza. Oficjalne przeniesienie własności i rozliczenie transakcji nastąpiło 30 grudnia 2019 r.

To nie jest wrogie przejęcie

Warto podkreślić, że transakcja nie ma charakteru wrogiego przejęcia. Od początku była uzgodniona z Asseco Poland. W momencie ogłoszenia wezwania, Adam Góral, jeden z głównych akcjonariuszy i prezes Asseco Poland, w liście do akcjonariuszy zwrócił się do nich z prośbą o pozytywną reakcję na ofertę Cyfrowego Polsatu dotyczącą zakupu akcji Asseco Poland.

„Ostatnie dni bieżącego roku okazały się bardzo emocjonujące. Zarząd Cyfrowego Polsatu zwrócił się do nas z propozycją rozpoczęcia rozmów w sprawie zacieśnienia współpracy w zakresie budowy i obsługi przez Asseco Poland systemów informatycznych dla poszczególnych firm tworzących Grupę. Asseco Poland dysponuje zarówno produktami, jak i potencjałem merytorycznym, który mógłby doprowadzić Grupę Cyfrowego Polsatu do najlepszych rozwiązań w sferze IT, dlatego propozycję tę przyjęliśmy z wielką satysfakcją” – napisał Adam Góral w liście opublikowanym na stronie internetowej Asseco Poland.

Zgodnie z naszymi przewidywaniami wezwanie ostatecznie zakończyło się sukcesem. Pod poniższym linkiem dyskusja analityków w momencie ogłoszenia wezwania – decyzja na pewno nie było spodziewana przez rynek.

Szukanie synergii dla obu stron

Cyfrowy Polsat i Asseco Poland nie planują połączenia i mają nadal działać autonomicznie, ale ich wspólny potencjał umożliwi stworzenie oferty zaawansowanych usług telekomunikacyjnych i informatycznych. Dla Grupy Cyfrowego Polsatu Asseco będzie głównym partnerem technologicznym, wspierającym rozwój i utrzymanie systemów IT.  PMR ocenia całą transakcję pozytywnie.

cps-asseco-liderzy
Źródło: Grupa CPS

Korzyści Cyfrowego Polsatu

Naszym zdaniem Cyfrowy Polsat agreguje w ten sposób kompetencje potrzebne w długim terminie w kontekście choćby wdrożeń i projektów na rynku B2B z wykorzystaniem sieci 5G. Asseco to bardzo rozpoznawalna marka, również jeśli chodzi o segment publiczny. Poza tym, nawet wewnętrzne potrzeby w obszarze IT Cyfrowego Polsatu uzasadniają szukanie strategicznego partnera technologicznego (usługi IT, rozwój oprogramowania i systemów własnych), a takim Asseco na pewno jest.

cps-group-IT-w-liczbach
Źródło: Grupa CPS

Trzeba podkreślić, że Cyfrowy Polsat jest bardzo aktywny w obszarze M&A i postępuje pragmatycznie łącząc synergie kosztowe z możliwością rozwoju portfolio produktowego. Jeszcze nie tak dawno zainwestował w Netię, wskazując właśnie na zyski w dwóch obszarach. Po pierwsze, była to okazja do rozwoju biznesu w oparciu o nowe rynki produktowe, ale także perspektywa zwiększenia zasięgu w obszarach geograficznych do tej pory słabo spenetrowanych przez operatora (aglomeracje, duże miasta, klienci biznesowi w usługach stacjonarnych). Po drugie, atut operacyjny w postaci rozległej sieci szkieletowej Netii, którą można wykorzystywać na potrzeby dosyłu sygnału do wież i masztów CPS (co ma szczególne znaczenie przy wdrażaniu technologii 5G).

Korzyści Asseco Poland

Cyfrowy Polsat ze swoimi zasobami infrastrukturalnymi i sieciowymi, jak również pozycją rynkową i rozpoznawalną marką, to poważny partner dla Asseco Poland. Nie chodzi już nawet o fakt realizacji zleceń na rzecz Grupy CPS, ale wspólny rozwój usług w obszarach styku telekomunikacji i IT. Jako przykład niech posłuży komercjalizacja sieci 5G – inteligentne miasta, przemysł 4.0, cyberbezpieczeństwo czy big data to tylko przykłady obszarów gdzie można szukać korzyści z partnerstwa z dużym operatorem komórkowym.

Na marginesie można dodać, że Asseco było jednym z podwykonawców przy zakończonym koniec końców ugodą niedokończonym kontakcie Grupy CPS z Huawei. Nie jest wykluczone, że to doświadczenie przyspieszyło ogłoszenie wezwania na akcje Asseco Poland. Inwestycja ma jednak na pewno dużo bardziej strategiczny charakter.

Liderzy rynków z przychodami 9,5 mld zł każdy

Asseco Poland i Grupa Cyfrowego Polsatu to podmioty o podobnej skali działalności mierzonej przychodami. W skali roku ich sprzedaż to ok. 9,5 mld zł licząc ogół aktywów. Zupełnie inny jest charakter prowadzonej działalności.

Asseco Poland specjalizuje się w produkcji i rozwoju oprogramowania. Spółka jest notowana na GPW od 1998 r. Jest to największy dostawca usług IT, integrator i producent oprogramowania na zamówienie z polskim kapitałem i największy tego typu dostawca w regionie środkowo-europejskim. Asseco jest też szóstym największym dostawcą oprogramowania w Europie. Ponad połowę przychodów grupy stanowią rozwiązania własne. Przed transakcją Adam Góral miał 9,74% akcji Asseco Poland. Aviva OFE Santander 14,97%, OFE PZU 5,16%, a NN OFE 5,03%. Pozostali akcjonariusze kontrolowali łącznie 65,11% akcji rzeszowskiej spółki, w tym Cyfrowy Polsat – 1,055%.

Cyfrowy Polsat i Polkomtel tworzą zintegrowaną grupę medialno-telekomunikacyjną i są jednym z liderów rynku telekomunikacyjnego w Polsce (drugi największy pod względem przychodów podmiot po Orange Polska). Akcje Cyfrowego Polsatu są notowane na GPW od 2008 r. Większość jest kontrolowana przez Zygmunta Solorza.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *