Grape Up debiutuje z otwartą platformą PaaS

Grape Up, software house specjalizujący się w produkcji oprogramowania z wykorzystaniem technologii cloud native oraz podejścia DevOps, poinformował o oficjalnym debiucie Cloudboostr – otwartej platformę PaaS dla firm. Platforma pozwala tworzyć, testować i wdrażać aplikacje w chmurze publicznej, prywatnej lub hybrydowej. Cloudboostr integruje  wiodące technologie open source w tym obszarze.

Platforma Cloudboostr powstała w oparciu o doświadczenia Grape Up związane z wdrażaniem w organizacjach rozwiązań Cloud Foundry oraz Kubernetes, czyli platform do zarządzania procesem tworzenia aplikacji w środowisku chmury, z wykorzystaniem m.in. architektury serverless, mikroserwisów i kontenerów. Oba te rozwiązania, zarówno Cloud Foundry jak i Kubernetes, muszą  zostać jeszcze zintegrowane z  narzędziami opensourcowymi, które umożliwiają np. budowanie i testowanie oprogramowania, jego wersjonowanie, automatyzację testów i wdrożeń w środowisku produkcyjnym, a także monitoring działania.

Cloudboostr został wyposażony w narzędzia umożliwiające monitoring i analizę działania środowiska programistycznego w chmurze oraz tworzonych przy jego pomocy aplikacji. Z platformą – ze względu na jej otwarty charakter – mogą także zostać zintegrowane dowolne dodatkowe narzędzia i usługi.

Twórcy Cloudboostr przekonują natomiast, że dostosowanie platformy nawet do wysoce niestandardowego środowiska klienta nie powinno trwać dłużej niż ok. 1 tygodnia. Dodatkowo rozwiązanie jest udostępniane bez opłaty licencyjnej. Grape Up oferuje dwie opcje wsparcia dla klientów: Enterprise Dedicated Support – która obejmuje zdalną pomoc specjalistów Grape Up w przypadku ewentualnych kłopotów z obsługą platformy, a także Managed Services – w tym drugim wypadku firma w sposób kompleksowy zarządza i utrzymuje platformę. Odrębną usługą Grape Up jest także nauczenie klientów, jak tworzyć oprogramowanie w chmurze przy pomocy podejścia DevOps.

„Firmy dążą do tego, aby móc tworzyć oprogramowanie w chmurze w jak najlepszym środowisku, wolnym od błędów i w rozsądnej cenie. Naszą odpowiedzią na tego typu zapotrzebowanie jest właśnie Cloudboostr” – podsumowuje Roman Swoszowski, wiceprezes Grape Up i jeden z twórców Cloudboostr.

Według danych PMR usługi cloud computing w modelu PaaS stanowią najmniejszą część rynku przetwarzania danych w chmurze w Polsce. Popyt zgłaszany jest ze strony wąsko wyspecjalizowanej grupy odbiorców, głównie dostawców aplikacji i usług programistycznych, choć część podmiotów spoza branży IT, posiadających własne zespoły deweloperów, również wykorzystuje środowiska PaaS. Prognozy PMR zakładają, że w 2018 r. wartość tego segmentu wyniesie ok. 30 mln zł.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *