Google zainwestuje 2 mld dolarów w chmurę w Polsce

google

This post is also available in: English

Google zapowiedziało rekordową inwestycję w Polsce. Wartość wydatków m.in. na rozwój infrastruktury chmury obliczeniowej może sięgnąć nawet 2 mld dolarów, a wstępna data uruchomienia regionu chmurowego to początek 2021 r.

Polska kolejnym regionem chmurowym w Europie

Centra danych firmy Google obecnie działają w ośmiu krajach Europy, a Warszawa jest kolejnym punktem w Europie i pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej w której powstanie region obsługujący usługi oferowane przez Google Cloud Platform w chmurze obliczeniowej. Region GCP stanie się częścią globalnej infrastruktury komputerowej Google, w którą firma do tej pory zainwestowała ponad 15 miliardów euro. Warto dodać, że oficjalna zapowiedź powstania regionu pojawiła się już w ubiegłym roku, natomiast nie padły wówczas żadne deklaracja GCP odnośnie wielkości inwestycji.

Magdalena Dziewguć, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w Google Cloud w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, udzieliła wywiadu dla Puls Biznesu, w którym wyjaśniła, że „region chmury będzie składał się z trzech stref dostępowych, każda z nich to niezależna infrastruktura techniczna i software’owa, umożliwiająca niezakłóconą pracę usług cloudowych”.

Microsoft chce zainwestować 1 mld dolarów

Zapowiedź Google o planach przeznaczenia 2 mld dolarów na rozwój regionu chmurowego w Polsce jest już kolejną w tym roku. W maju inny globalny koncern – Microsoft, również zapowiedział inwestycję chmurową w naszym kraju o wartości 1 mld dolarów. Pisaliśmy o tym w tej wiadomości: https://ictmarketexperts.com/aktualnosci/microsoft-zapowiada-otwarcie-regionu-chmurowego-w-polsce/

Inwestycje globalnych dostawców w centra danych stają się również silną siłą napędową gospodarki i rynku pracy w Polsce. Wraz z rozbudową infrastruktury planowane są również szkolenia, warsztaty i hackhatony dla tysięcy pracowników, specjalistów IT, nauczycieli i studentów. Ich tematyka ma obejmować przetwarzanie danych w chmurze, wykorzystania technologii AI i machine learning.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *