Google otwiera spółkę w Polsce

google-laptop

This post is also available in: English

Od nowego roku swoją działalność rozpoczęła spółka Google Cloud Polska. To posunięcie jest częścią ogólnej inwestycji Google w globalną infrastrukturę obliczeniową oraz zwiększenie fizycznego zasięgu centrów danych.

Jest to szansa również dla polskiej gospodarki

Już pod koniec czerwca poprzedniego roku Google zapowiedziało rekordową inwestycję w Polsce, związaną z rozwojem infrastruktury chmurowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Teraz, wraz z rozpoczęciem nowego roku, w Polsce oficjalnie swoją działalność rozpoczęła spółka Google Cloud Poland. Jak podkreśla Magda Dziewguc, dyrektor w obszarze rozwoju biznesu dla Google Cloud w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, otwarcie regionu chmurowego w Warszawie ,,jest szansą na przyspieszenie polskiej gospodarki i szybszy wzrost PKB poprzez rozwój gospodarki cyfrowej (…). Jest to również szansa na dogonienie a nawet przegonienie innych zachodnich gospodarek”.

Otwarcie spółki Google w Polsce przyniesie również korzyści polskiemu Urzędowi Skarbowemu. Od nowego roku Google Ireland nie będzie już obciążać polskich klientów opłatami za usługi Google Cloud, jak było do tej pory. Obecnie rozliczaniem zajmie się spółka amerykańskiego gracza zarejestrowanego w naszym kraju. Taką informację dostali już wszyscy klienci z Polski. Podatek VAT będzie naliczany według standardowej stawki obowiązującej w Polsce (23%).

Dostępne produkty

Google od dłuższego czasu aktywnie rozwija biznes na polskim rynku. Pod koniec września ubiegłego roku amerykańska firma nawiązała współpracę z operatorem Chmury Krajowej. Z kolei kilka miesięcy później podobną współpracę na terenie Polski oraz Europy Środkowej nawiązała z takimi firmami jak Deloitte, Orange/Integrated Solutions oraz Accenture.

Google Cloud w Warszawie będzie stanowić część rozbudowy infrastruktury obliczeniowej oraz telekomunikacyjnej w Europie. Jak zapowiada sama spółka w Polsce udostępnione zostaną takie produkty Google Cloud jak Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner czy BigQuery.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *