Google Cloud Warszawa rusza z wieloma korzyściami dla polskich przedsiębiorców

This post is also available in:
English
W Warszawie ruszył region Google Cloud, którego otwarcie zapowiadano już w 2019 r. Wtedy Google zawarł strategiczne partnerstwo z Chmurą Krajową – spółką PKO Banku Polskiego i Polskiego Funduszu Rozwoju. Jest to pierwszy taki ośrodek zarówno w Polsce, jak i całej Europie Środkowo-Wschodniej. W celu uchronienia go przed możliwymi zakłóceniami w działaniu usług, składa się on z trzech stref dostępowych, które są połączone superszybką siecią.
Zadania Google Cloud Warszawa
Zadaniem infrastruktury jest przetwarzanie danych i części globalnej sieci firmy, która zapewnia innym firmom dostęp do usług chmury obliczeniowej. Google Cloud Warszawa ma wspomóc polskie przedsiębiorstwa w cyfrowej transformacji oraz zapewnić dostęp do globalnych rynków na całym świecie. Inwestycja także ma zintensyfikować wprowadzanie technologii chmurowych w gospodarce. Przede wszystkim, ośrodek będzie stanowił wsparcie dla firm z Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej.
W ofercie Google Cloud znajdują się rozwiązania takie jak Data Analytics & Security, Infrastructure czy też Artificial Intelligence. Warszawskie Centrum odpowie za rozwój produktów własnych Google oraz narzędzi, których używają globalni klienci.
Partnerzy Google Cloud w Polsce
Liczba partnerów Google Cloud wciąż rośnie i na chwilę obecną liczy aż 450 różnych organizacji. Z usług Google Cloud korzystają głównie branże z sektorów handlu detalicznego, produkcji, opieki zdrowotnej, rozrywki, usług finansowych oraz komunikacyjnych.
Jeżeli chodzi o rozwiązania proponowane dla konkretnych sektorów, firmy handlowe mogą skorzystać z systemów rekomendacyjnych AI, Retail Search i Vision Search, natomiast dostawcy usług telekomunikacyjnych – z rozwiązań Edge Computing. Firmy z sektora finansowego mają do dyspozycji wirtualnego asystenta oraz narzędzia wspierające obliczenia, a sektor opieki zdrowotnej jest wsparty przez wirtualną opiekę, czy też monitoring stanu zdrowia pacjenta.
W celu ograniczenia opóźnień i redukcji początkowych kosztów inwestycji, media i rozrywka używają usług takich jak: pakiet renderowania i postprodukcji w chmurze, Media Ai Suite, a także VOD w kanale na żywo.