Główne cele transformacji cyfrowej przedsiębiorstw w Polsce

koronawirus-ruch-w-sieciach-telekomów

This post is also available in: English

Badanie przeprowadzone przez ComputerWorld pokazało, że ponad połowa firm w Polsce nie odczuwa negatywnego wpływu pandemii na swoją działalność, a 58% planuje utrzymanie lub zwiększenie obecnych wydatków na IT. Firmy najwięcej chcą zainwestować w narzędzia zwiększające produktywność i efektywność pracowników.

Tylko 26% organizacji planuje ograniczenie wydatków

Jak wynika z badania ,,Inwestycje w IT, pandemia i chmura” pandemia koronowirusa nie wpłynęła negatywnie na wszystkie organizacje. Blisko dwie trzecie (58%) polskich firm nie planuje redukcji wydatków na IT, a tylko jedna czwarta (26%) ma takie plany. Z drugiej strony  jedna piąta zamierza zainwestować w nowe technologie informatyczne, a 73% deklaruje takie plany dopiero w ciągu następnych 2-5 lat. Jednak pandemia koronawirusa miała negatywny wpływ na niektóre branże. Turystyka, gastronomia, hotelarstwo i rozrywka to sektory najbardziej dotknięte przez koronawirusa w Polsce. W tych branżach badanie wykazało, że firm które straciły na pandemii, było pięć razy więcej, niż tych które nie odczuły wpływu Covid-19.

W przypadku firm, które nie zostały dotknięte kryzysem podczas pandemii, 41% planuje utrzymać poziom inwestycji na tym samym poziomie co przed pandemią, a 36% planuje zwiększyć inwestycje. Wśród organizacji, które zapowiadały wzrost inwestycji, branżą o najwyższym odsetku przedsiębiorstw (76%) jest sektor finansowy.

Główne  inwestycje

Zmiana modelu funkcjonowania firm i sposobu świadczenia usług będzie wymagać rozbudowy infrastruktury i odpowiednich systemów IT. Największe zainteresowanie w Polsce budzą inwestycje w narzędzia zwiększające produktywność i efektywność pracowników. Jest to główny cel inwestycyjny dla 27% firm.  O jeden procent mniej organizacji, za główny cel inwestycji wskazuje potrzebę wdrożenia narzędzi cyfrowych w obszarze marketingu i sprzedaży. Na trzecim miejscu znalazła się automatyzacja i integracja procesów produkcji (20%).

Dużym zainteresowaniem cieszą się również narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję. W ubiegłym roku 6% organizacji w Polsce zainwestowało w tę technologię, a w nadchodzącym roku takie plany ma 16% firm.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *