Gaia-X również w Polsce

Gaia-X

This post is also available in: English

Europejska inicjatywa Gaia-X, której powstanie zainicjowały głównie firmy z Francji i Niemiec, otworzy swoją placówkę w Polsce. Głównym celem projektu jest stworzenie miejsca w którym dane mogą być udostępniane i przechowywane pod kontrolą ich właścicieli, a zasady są jasno określone i przestrzegane zgodnie z europejskimi wymaganiami.

Znaczenie danych

Zapowiedź powstania już trzeciej placówki Gaia-X w Europie, która tym razem będzie zlokalizowana w Polsce, miała miejsce podczas konferencji CYBERSEC 2021. Wśród gości był m.in. Dariusz Śpiewak, koordynator polskiego hubu Gaia-X. Jego zdaniem głównym powodem powstałej inicjatywy jest rola jaką odgrywają dane w dzisiejszym świecie.

„Dane mają charakter strategiczny a ich znaczenie w obszarze nowych technologii stale będzie rosło. Ogromne znaczenie miały wydarzenia, które są związane z bezpieczeństwem danych, sposobem ich gromadzenia i udostępniania (..) W kontekście bezpieczeństwa danych im więcej organizacji przyczyni się do współpracy w wypracowywaniu zasad i ich przejrzystości, tym pozytywniejszy efekt przyniesie to końcowym użytkownikom usług -” – komentuje wspomniany Dariusz Śpiewak.

Trzecia lokalizacja

Gaia-X obecnie dysponuje dwoma siedzibami zlokalizowanymi w Luksemburgu i Słowenii. Sam projekt został zainicjonowany przez 22 niemieckich i francuskich firm wśród których znalazły się m.in. firmy telekomunikacyjne, takie jak Deutsche Telekom i Orange, producenci Bosch i Siemens, firmy chmurowe Atos i OVHcloud, a nawet producent samochodów BMW. Wraz z czasem do inicjatywy zaczęły dołączać kolejne podmioty. Planowana placówka w Polsce będzie trzecim miejscem w Europie, gdzie dzięki wspólnej pracy największych firm w Europie, będą powstawać rozwiązania oparte na technologii chmurowej.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *