Firmy w Polsce przekazują tylko niewielką część danych do chmury

chmura

This post is also available in: English

Zainteresowanie usługami chmurowymi rośnie intensywnie we wszystkich sektorach gospodarki i wszystkich typach firm. Jednak z raportu Deloitte wynika, że ​​tylko niewielka liczba firm w Polsce zdecydowała się na przekazanie większości swoich danych. Ponad połowa twierdzi również, że rozwija chmurę publiczną głównie we własnym zakresie, z niewielkim wsparciem zewnętrznego dostawcy.

Tylko 2% przekazuje ponad połowę danych do chmury

Usługi chmury obliczeniowej dzięki swoim zaletom zdobywają coraz więcej nowych zwolenników, ale nadal istnieje duża liczba firm, które przekazują do tego środowiska jedynie niewielką ilość danych. Większość firm w Polsce (74%) najczęściej decyduje się na przesłanie tylko jednej piątej danych do chmury publicznej, a tylko 2% na ponad połowę – tak wynika z raportu firmy Deloitte ,,Chmura publiczna w Polsce”. Migracji do chmury najczęściej podlegają rozwiązania biurowe (54%), środowiska zapasowe do systemów IT, kopie zapasowe i archiwizacja danych (48%).

W przypadku infrastruktury chmurowej, ponad połowa firm w Polsce decyduje się na jej rozwój samodzielnie, przy niewielkim wsparciu zewnętrznych dostawców. Tylko jedna trzecia firm potrzebuje większej pomocy, a tylko 15% zarządza tym procesem całkowicie niezależnie.

Chmura to oszczędność na poziomie 5-15%

Jednym z głównych powodów, dla których firma decydują się przejście na chmurę, jest oszczędność. Wśród nich 56% uważa, że ​​wdrożenie usług w chmurze obniży koszty o 5-15%, a 89% z nich stwierdziło, że osiągnęli ten cel. Tylko co trzecia firma nie potrafiła określić wielkości oczekiwanych oszczędności z migracji do chmury publicznej.

W przypadku oceny usług chmurowych przez firmy w Polsce, aż 77% firm stwierdziło, że migracja do chmury przerosła ich oczekiwania, a kolejne 10% uważa, że przekroczyła je w sposób znaczny. Firmy decydujące się na chmurę wskazywały również zadowolenie z efektów optymalizacji kosztów (92%), skalowalności struktury (92%), zwiększenia bezpieczeństwa (87%), standaryzacji infrastruktury (91%) i zwiększenia szybkości działania IT (95%).

Badanie przeprowadzono w 200 polskich firmach z udziałem dyrektorów IT w okresie grudzień 2019-marzec 2020 r.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *