Firmy w Polsce polegają na własnych serwerowniach

This post is also available in: English

Jak wynika z badań ARC Rynek i Opinia przeprowadzonych na zlecenie Vertiv, trzy czwarte firm w Polsce decyduję się polegać na własnych, lokalnych serwerowniach. Co piąte łączy ze sobą zarówno rozwiązania kolokacji i własnej serwerownia, a tylko 5% decyduję się na pełną kolokację.

,,Nie chcemy rezygnować z własnej serwerowni”

Decyzje o lokalizacji infrastruktury IT to jedna z ważniejszych decyzji organizacyjnych dla danej firmy, zwłaszcza gdy dane w dzisiejszym świecie zaczynają odgrywać tak kluczową rolę. Dlatego przed osobami odpowiedzialnymi za podejmowanie decyzji stoi pytanie, czy decydować się na kolokowanie ich środowisk do zewnętrznych dostawców, czy raczej inwestować we własne serwerownie, dostosowaną do indywidualnych potrzeb.  Jak wynika z badań ARC Rynek i Opinia, trzy czwarte przedstawicieli polskich przedsiębiorstw decyduję się na korzystanie wyłącznie z własnych serwerowni.

własna serwerownia

Wśród głównych argumentów dominuje przekonanie, że firmy nie chcą całkowicie rezygnować z własnych serwerów. Uważa tak 72% respondentów. Na drugim miejscu znalazł się argument dotyczący profilu firmy, który nie pozwala na wyprowadzanie infrastruktury na zewnątrz (42%). Kolejne 37% firm obawia się o bezpieczeństwo danych, a 26% o koszty związane z kolokacją.

Bezpieczeństwo

Z drugiej strony, firmy które całkowicie zdecydowały się na kolokację, wymieniają bezpieczeństwo danych jako największą zaletę całego procesu. Aż 62% respondentów potwierdziło, że w tym modelu ma zapewnioną zwiększoną fizyczną ochronę danych. 58% firm podkreśla znaczenie posiadania zapasowego centrum przetwarzania danych, a 27% chęć obniżenia kosztów.

Popularnym rozwiązaniem, stosowanym w blisko co piątej firmie w Polsce, jest model hybrydowy, łączący omawiane modele.

Konieczność zmiany infrastruktury

Badanie ACR Rynek i Opinia objęło również wyzwania jakie stoją przed firmami w najbliższym czasie. Ponad połowa (55%) uważa, że dostrzega konieczność wdrożenia zmian w infrastrukturze serwerowej w najbliższym czasie, z czego aż 79% planuje wymianę obecnych urządzeń na nowsze. Kolejne 67% wskazuje na narzędzia umożliwiające kontrolę na całym procesem, jak i znaczenie zdalnego dostępu do przechowywanych danych (78%). Wśród głównych inwestycji, firmy wymieniają zakup systemów UPS (52%)  i dodatkowych szaf rack (31%).

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *