Fibaro: integracja z platformą Samsunga i 47% wzrost sprzedaży w Polsce

This post is also available in: English

Fibar Group poinformowała o integracji z platformą SmartThings, rozwijaną przez Samsung. Takie połączenie umożliwia skojarzenie urządzeń Fibaro ze sprzętem innych producentów korzystających z platformy Samsunga.

Samsung SmartThings to obecnie jedna z najbardziej popularnych platform IoT. Producenci mają możliwość zaoferowania swoim klientom sprzętu współpracującego nie z jedną, a wieloma markami, co pozwoli jeszcze lepiej wykorzystać potencjał smart home w codziennym użytkowaniu.

„Współpraca z Samsungiem i obecność produktów Fibaro na platformie SmartThings daje praktycznie nieograniczone możliwości rozbudowy systemu o funkcjonalności, które dostarczane są przez urządzenia Fibaro. Integracja ta jest świetnym przedsięwzięciem przynoszącym korzyść zarówno producentom, jak i samym użytkownikom. Platforma SmartThings obecna jest na ponad 200 rynkach na świecie. Daje to możliwość ekspansji i oferowania produktów Fibaro nowym klientom. Nie możemy zapominać także o stale rosnącym rynku, wzroście wymagań użytkowników oraz o projektach realizowanych przez telecomy, dlatego też wejście we współpracę z Samsungiem jest dla nas tak ważne.” – komentuje Krzysztof Banasiak, Członek Zarządu Fibar Group.

Platformy Fibaro oraz SmartThings pozwalają sprawować kontrolę nad domem za pośrednictwem między innymi aplikacji mobilnej. Rozwiązanie to jest rozbudowaną infrastrukturą zdolną do integracji urządzeń IoT. Na początek Fibaro zintegrowało ze SmartThings następujące urządzenia: Motion Sensor, Door/Window Sensor, Dimmer 2, Single Switch, Double Switch, Wall Plug, Flood Sensor i CO Sensor.

Już w ubiegłym roku Fibaro zaprezentowało 13 integracji z zewnętrznymi producentami, m.in. Google, Amazon, Apple – sterowanie głosowe, oraz Yale, Bose, Sonos czy Yamaha. Poza dużymi partnerstwami, Fibaro wdraża również integracje tworzone przez społeczność. Użytkownicy tworzą również rozwiązania wykorzystujące adaptery IR między innymi dla urządzeń takich firm jak Samsung, Sony, LG, Apple, Dream, O2, Panasonic, Honeywell, Dyson, Nuki oraz Husqvarna.

Popularność systemów inteligentnych domów w Polsce stale rośnie. Najbardziej na Śląsku, Mazowszu i w Małopolsce. Świadczy o tym dynamiczny wzrost sprzedaży urządzeń Fibaro w 2018 r.  o 47% w porównaniu z 2017 r. Również na innych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej po wynikach grupy Fibaro widać silne trendy wzrostowe: na Węgrzech 231%, na Słowacji 830%, w Serbii 162% i w Rosji 976%. Część z nich jest oczywiście efektem niskiej bazy. W 2017 r. przychody Fibar Grup wzrosły o 22% do 112 mln zł, a zysk netto podwoił się i wyniósł 15 mln zł. Większość sprzedaży jest realizowana poza Polską.

Mikołaj Pertek, Dyrektor Fibaro w Polsce i Europie Centralnej, podkreśla, że sukces firmy wynika ze wzrostu świadomości konsumentów na temat systemów inteligentnych i dostrzeżenia przez nich realnych korzyści płynących z instalacji smart, jak również strategicznych partnerstw oraz programów szkoleniowo-certyfikacyjnych dla instalatorów.

Głównym kanałem dotarcia do klientów jest sieć wykwalifikowanych instalatorów i intensywna współpraca z deweloperami. Jedna czwarta sprzedaży jest generowana przez firmy telekomunikacyjne i dostawców energii. Fibaro dostrzega też grupę klientów, którzy chcą spróbować własnych sił w instalacji urządzeń inteligentnego domu. To ze względu na nich podjęto współpracę z takimi partnerami jak sklepy online czołowych detalistów elektroniki użytkowej: Komputronik, RTV Euro AGD, Media Expert, Neonet  a także sieci specjalistyczne jak iSpot, Cortland, i-Dream czy markety DYI – Leroy Merlin.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *