Exatel – poprawa rentowności i umowa z Chmurą Krajową

This post is also available in: English

Exatel planuje dalszy wzrost zysku EBITDA w 2019 roku i osiągnięcie rentowności netto w ciągu dwóch, trzech lat. W czasie konferencji prasowej zarząd spółki podsumował wyniki za 2018 r. Operator zwrócił uwagę, że pomimo erozji przychodów o 8% do 380 mln zł, był w stanie poprawić wynik na poziomie EBITDA, który wzrósł do 45,3 mln zł z 39,5 mln zł w 2017 roku. Niższa sprzedaż wynikała z obsłużenia przez spółkę mniejszego wolumenu hurtowej transmisji głosowej.

Prezes Exatela, Nikodem Bończa-Tomaszewski, zwrócił natomiast uwagę, że na wyniki spółki pozytywnie wpływają usługi teleinformatyczne (ICT) oraz cyberbezpieczeństwo. Ich skala nie jest wysoka, ale generowane marże wyraźnie powyżej średniej dla całej działalności operatora. W kontekście rentowności procentuje też świadczenie usług w oparciu o własne światłowody. Tylko w ubiegłym roku spółka pobudowała 800 km nowych linii.

Exatel podał również wyniki za pierwszy kwartał 2019 roku – przychody wyniosły 89 mln zł i były o 12% niższe niż przed rokiem, natomiast zysk EBITDA sięgnął 15,5 mln zł i był wyższy o 47% niż w pierwszym kwartale 2018 roku. Strata netto wyniosła 1,5 mln zł, wobec 5,2 mln zł ujemnego wyniku przed rokiem.

W obszarze cyberbezpieczeństwa Exatel w 2018 r. zwiększył dynamicznie przychody o 67%. Operator podaje, że ma 72 klientów na usługi cybersec, z czego trzem z nich oferuje pełne usługi Security Operations Center (SOC). W ubiegłym roku weszła w życie ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która narzuca na operatorów usług kluczowych obowiązki w tym zakresie i to daje dobre perspektywy na dalszy wzrost przychodów Exatela. Dodatkowo pod koniec tego roku operator zamierza zaoferować komercyjnie autorski system ochrony przed cyberatakami DDoS klasy operatorskiej (Tama). Wartość inwestycji, współfinansowanej ze środków UE to blisko 6 mln zł.

W najbliższej przyszłości Exatel chce też rozwinąć usługi „inteligentnego miasta”, które pozwalają władzom miast komunikować się z mieszkańcami. Spółka zakończyła audyt w Przemyślu, prowadzi też zaawansowane rozmowy z siedmioma kolejnymi miastami.

Operator jest ponadto mocno zaangażowany we współpracę z tzw. Chmurą Krajową. Operator Chmury Krajowej (OChK) poinformował, że będzie korzystać z usług kolokacji w centrum danych Exatela i Krajowej Izby Rozliczeniowej do świadczenia usług na Mazowszu. Exatel widzi też możliwość świadczenia OChK innych, bardziej zaawansowanych usług.

Exatel to operator telekomunikacyjny i dostawca usług cyberbezpieczeństwa, zarządzający siecią światłowodową o długości ok. 20 tys. km. Oferuje usługi transmisji danych, dzierżawy łączy, głosowe, internetowe, a także hosting i kolokację. Spółka świadczy usługi dla ok. 300 krajowych operatorów telekomunikacyjnych oraz 135 podmiotów zagranicznych. W marcu 2017 roku Polska Grupa Energetyczna sprzedała Exatel Skarbowi Państwa za 368 mln zł.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *