Euvic inwestuje w dwie nowe spółki po fiasku przejęcia Qumaka

Euvic poinformował o zaangażowaniu w dwa nowe podmioty. Spółka odpisała list intencyjny o przejęciu części udziałów w szwedzkiej firmie Payground AB. Do końca 2018 roku Euvic przejmie też do 30% udziałów w Edge One Solutions.

Opracowany przez Payground system jest wykorzystywany przez operatora pocztowego PostNord, która odpowiada w Szwecji za proces rozliczania podatku VAT od coraz liczniejszych paczek z Chin. Według Euvic, jest to pierwsze tego typu skuteczne rozwiązanie w Unii Europejskiej, które ma szansę przyjąć się również w innych krajach członkowskich.  Planowana jest wspólna budowa zespołu technicznego, który będzie odpowiadał m.in. za integrację rozwiązania z różnymi systemami IT. Euvic ma doświadczenie w tej dziedzinie, między innymi dzięki współpracy grupy z Pocztą Polską (wdrożenie systemu ERP i outsourcing procesów druku).

Kolejna inwestycja dotyczy Edge One Solutions. Firma ta prowadzi działalność w zakresie outsourcingu IT. Jest też założycielem inkubatora dla startupów – EduLab. Dzięki tej inwestycji, Euvic chce wzmocnić własne zasoby w 2019 o nawet 400 programistów.

Ostatnie inwestycje Euvic koncentrowały się na obszarze infrastruktury IT. W grudniu 2016 roku spółka nabyła od Enterprise Investors firmę IT Works. Następnie za pośrednictwem IT Works przejęła Omnitec. W I połowie 2018 roku Euvic zapowiedział fuzję z borykającą się z problemami giełdową spółką Qumak. Transakcja, której zielone światło dał UOKiK, ostatecznie nie powiodła się. Krajowa Informacja Skarbowa uznała, że nie jest to umowa neutralna podatkowo i powinna zostać obciążona opodatkowaniem zarówno od wymiany udziałów jak i od przyszłego zysku ze sprzedaży akcji, co w praktyce obciążyłoby wspólników Euvic niemal 38 mln złotych podatku dochodowego.

Warto dodać, że zarząd Qumaka poinformował, że sąd nie zgodził na zaproponowane przez spółkę kryteria wyboru wierzycieli do układu częściowego. W związku z tym otwarcie wobec spółki postępowania restrukturyzacyjnego w formie przyspieszonego postępowania układowego nie jest możliwe. Wniosek w tej sprawie został złożony 15 października 2018 r. Pod koniec października Qumak złożył też wniosek o upadłość, zabezpieczając się na okoliczność braku zgody na restrukturyzację. W efekcie decyzji sądu doszło do zmian zarówno w radzie nadzorczej jak i zarządzie spółki. Akcjonariusze Qumaka muszą ponadto głosować nad dalszym istnieniem spółki i kontynuacją jej działalności. Projekt uchwały w tej sprawie trafi pod obrady walnego zgromadzenia, zwołanego na koniec listopada 2018 r. Głosowanie jest konieczne z uwagi na przepisy kodeksu spółek handlowych. Strata Qumaka przekroczyła sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz jedną trzecią kapitału zakładowego spółki.

Wojciech Wolny, Prezes Zarządu Euvic, podkreśla, iż czas spędzony w radzie nadzorczej Qumaka to m.in. praktyczne doświadczenie z rynkiem kapitałowym. Odnosząc się do nieudanego połączenia z giełdowym integratorem dodaje, że spółka Euvic wypełniła ciążące na niej zobowiązania i była zdeterminowana do przeprowadzenia transakcji. Prezes Euvic dodał także, ze interpretacja fiskusa była dla Euvic dużym zaskoczeniem, bo firma poprosiła wcześniej dwie kancelarie prawne o niezależne opinie badające skutki podatkowe planowanej transakcji. Wszystkie wykazały, że transakcja byłaby neutralna podatkowo. Zdaniem wspomnianych kancelarii stanowisko zaprezentowane przez Izbę Skarbową jest błędne i można je zaskarżyć w sądzie. Euvic jednak nie planuje takiego kroku, bo proces mógłby potrwać kilka lat.

Grupa Euvic, z siedzibą w Gliwicach, ma ponad 900 klientów, działających w Polsce i zagranicą. Świadczy usługi w zakresie: outsourcingu IT (w tym infrastruktury), tworzenia, rozwoju i testów oprogramowania, wdrażania rozwiązań wiodących producentów (m.in. w zakresie business intelligence, cloud computing, ERP), integracji aplikacji oraz IT help desk. W skład grupy wchodzi kilkanaście polskich spółek IT.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *